X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jarosław Sellin: ws. Muzeum II Wojny Światowej zabrakło konsultacji z Polakami

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 19:11
- W sprawie wystawy Muzeum II Wojny Światowej zabrakło ogólnonarodowej dyskusji, była dyrekcja "w zaciszu gabinetu" zdecydowała o czym będzie ona opowiadać - mówił w radiowej Jedynce Jarosław Sellin. Dlatego, jak tłumaczył wiceminister kultury, do głównej ekspozycji gdańskiego muzeum niezbędne jest wprowadzenie korekt.
Audio
  • Jarosław Sellin o Muzeum II Wojny Światowej i zmianach w jego głównej ekspozycji (Sygnały dnia/Jedynka)

- Moim zdaniem zabrakło dyskusji ogólnonarodowej kiedy ta placówka była tworzona i to jest wina poprzedniej dyrekcji, że takiej dyskusji nie wszczęto. Polacy mają dużo do powiedzenia na temat II wojny światowej i swojej historii w tym konflikcie - mówił w radiowej Jedynce Jarosław Sellin. 

Jak powiedział wiceminister kultury, była dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej postanowiła "w zaciszu gabinetu" ustalić, o czym powinna opowiadać główna ekspozycja. - Ustaliła, że generalnie powinno opowiadać o doświadczeniu ludności cywilnej w czasie II Wojny światowej w skali ogólnoświatowej. Czy to jest rzeczywiście profil, który za pól miliarda złotych powinien był sfinansować polski podatnik? Czy my nie mamy czegoś ciekawego światu do opowiedzenia o bohaterskim doświadczeniu II wojny światowej jako Polacy? Tej rozmowy wówczas zabrakło i teraz ponosimy tego błędu konsekwencje - mówił Sellin.

Jarosław Sellin przyznał, że w narracji, jaka została przyjęta w obecnej formie ekspozycji muzeum, brakuje odpowiedzi na pytania: kto ten konflikt spowodował, kto jest katem, a kto ofiarą. Dlatego też, jak tłumaczył Sellin, wprowadzane są korekty do ekspozycji. - To będą stopniowo wprowadzane korekty, nie będzie generalnej rewolucji. Trzeba się się z grubsza trzymać tej zaplanowanej narracji, ale opowiedzieć silniej o doświadczeniu militarnym Polaków, o fenomenie ruchu oporu i o tych postaciach, które powinny być zapamiętane, kiedy wychodzi się z tego muzeum.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Hejke

Gość: Jarosław Sellin (wiceminister kultury, Prawo i Sprawiedliwość)

Data emisji: 03.11.2017

Godzina emisji: 8.16

dad/kh

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Sellin o Muzeum II Wojny Światowej

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 10:00
Wiceminister kultury uważa, że z punktu widzenia polskiej polityki historycznej muzeum nie spełnia tych zadań, jakie spełniać powinno.
rozwiń zwiń