Minister edukacji: liczba etatów dla nauczycieli wzrosła w tym roku szkolnym o ponad 17 tys.

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 09:30
- Dzięki reformie oświaty na jednego nauczyciela przypada większy wymiar etatu, a w przyszłym roku potrzebne będą dodatkowe miejsca pracy - powiedziała na antenie Jedynki minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
Audio
  • Anna Zalewska o nowych etatach i podwyżkach dla nauczycieli (Sygnały dnia/Jedynka)

W porównaniu do ubiegłego roku liczba etatów wzrosła dokładnie o 17 768. Są to etaty dla nauczycieli w publicznych i niepublicznych przedszkolach, szkołach oraz placówkach. W placówkach publicznych liczba etatów wzrosła o prawie 12 tysięcy.

- Systematycznie powtarzałam, że przy reformie edukacji mamy wszystko policzone i zaplanowane. To nie była formułka wygłaszana na okoliczność uspokajania nauczycieli. W Prawie oświatowym nie pozwoliliśmy, by z klas szóstych łączyć większe grupy w klasach siódmych. Powstały dodatkowe oddziały, a to dodatkowe miejsca pracy. Pojawiły się też nowe przedmioty np. doradztwo zawodowe w klasie siódmej. To oznacza 1100 miejsc pracy. Na jednego nauczyciela przypada też większy wymiar etatu niż przed reformą. Do następnej klasy siódmej będą potrzebne kolejne oddziały i dodatkowe etaty, a przyjdzie jeszcze klasa ósma - powiedziała Anna Zalewska.

Pytana o środki, z których zostaną pokryte wyższe pensje minister edukacji narodowej przypomniała, że "w przepisach, w Prawie oświatowym, czy karcie nauczyciela sporo mówi się o pieniądzach, ale tam nie zapisuje się podwyżek". - Podwyżka jest zapisana w projekcie ustawy budżetowej, która wydaje mi się jest po pierwszym czytaniu. To właśnie tam jest ponad miliard złotych do subwencji oświatowych - dodała Zalewska.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Anna Zalewska (minister edukacji narodowej)

Data emisji: 14.11.2017

Godzina emisji: 8.16

koz/kh

Zapis rozmowy

Czytaj także

Anna Zalewska: wzrosła liczba etatów dla nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 13:44
Ponad 17 tysięcy dodatkowych pełnych etatów dla nauczycieli więcej niż przed rokiem. Minister edukacji narodowej Anna Zalewska przedstawiła dane z Systemu Informacji Oświatowej dotyczące zatrudnienia w szkołach.
rozwiń zwiń