Prof. Zdzisław Krasnodębski: Unii Europejskiej przeszkadzają polskie reformy

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 09:20
- Jeśli dokładnie wczytamy się w tę rezolucję, to w zasadzie mówi ona jedno: było dobrze, tak jak było; przyszedł jakiś nowy rząd i usiłuje coś zmienić - powiedział w "Sygnałach dnia" prof. Zdzisław Krasnodębski, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.
Audio
  • Prof. Zdzisław Krasnodębski o rezolucji PE ws. praworządności w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)
Prof. Zdzisław Krasnodębski
Prof. Zdzisław KrasnodębskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W zeszłym tygodniu Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności i praw podstawowych, zapisanych w traktatach. Europosłowie zainicjowali też własną procedurę zmierzającą do uruchomienia art. 7 traktatu wobec Polski. 

Zdaniem prof. Zdzisława Krasnodębskiego, w UE są siły, które chciałaby nałożenia na Polskę sankcji, z odebraniem prawa głosu w Radzie Europejskiej włącznie. - Teraz przejdzie to prawdopodobnie do komisji sprawiedliwości i praw obywatelskich, która wystąpi znowu z wnioskiem na sesję plenarną, aby uchwalić wniosek do Rady, żeby Rada uruchomiła art. 6 Traktatu o UE. To niestety jest dość prawdopodobne. Wiadomo jednak, że w drugim kroku jest potrzebna zgoda wszystkich członków Wspólnoty. Miejmy nadzieję, że do tej zgody nie dojdzie - podkreśla eurodeputowany PiS.

Gość Jedynki zdradził również w audycji, dlaczego nie zdecydował się na rozmowę z belgijskim eurodeputowanym Guyem Verhofstadtem po jego kontrowersyjnej wypowiedzi nt. Marszu Niepodległości.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Hejke

Gość: prof. Zdzisław Krasnodębski (eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości)

Data emisji: 20.11.2017

Godzina emisji: 8.16

pg/ag

Zapis rozmowy

Czytaj także

Rezolucja PE ws. Polski. "To porażka gremiów kierowniczych UE"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 19:03
– Uważam, że to, że rząd naraża Polaków i Polskę na tę procedurę, stawia nas w fatalnym świetle – powiedział Sławomir Nitras (PO). Tadeusz Cymański (PiS) stwierdził z kolei, że to nie rząd jest winien, tylko gremia kierownicze Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Szydło: nigdy nie zgodzę się, żeby obywatele mojego kraju byli szkalowani

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 22:22
- Bardzo jasno potępiamy wszelkie ekstremizmy, ale nigdy nie zgodzę się, żeby obywatele mojego kraju, który był ofiarą dwóch totalitaryzmów, byli szkalowani i pomawiani - oświadczyła w piątek w Goeteborgu premier Beata Szydło. Apelowała do pozostałych państw UE o wzajemny szacunek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krytyczna rezolucja wobec Polski. "Nie wchodźmy w targowicki paradygmat"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 13:18
Europosłowie na sesji w Strasburgu przyjęli krytyczną wobec Polski rezolucję. Parlament Europejski rozpoczął też procedurę uruchamiającą artykuł 7. unijnego traktatu. Na razie mowa jest o pierwszym etapie, czyli wniosku do krajów stwierdzającym zagrożenie dla praworządności w Polsce. O sprawie mówili goście audycji "Tydzień kontra tydzień".
rozwiń zwiń