Budżet UE na 2018 rok. Ryszard Czarnecki: Bruksela uznała, że nie warto iść na wojnę z Polską

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 08:14
Medialne pohukiwania i polityczne szantaże okazały się tylko straszeniem. Unijny budżet na 2018 rok nie zawiera na jednego euro mniej dla Polski - mówił w "Sygnałach Dnia" Ryszard Czarnecki, europoseł PiS i wiceszef PE.
Audio
  • Ryszard Czarnecki o budżecie UE na 2018 rok (Sygnały dnia/Jedynka)
Ryszard Czarnecki
Ryszard CzarneckiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Unijny budżet na przyszły rok zaakceptowany. Wcześniejsze ustalenia negocjatorów zatwierdzili przedstawiciele państw członkowskich i Parlament Europejski. Płatności ustalono na poziomie prawie 145 miliardów euro. Ta kwota jest zbliżona do propozycji krajów członkowskich i skromniejsza o prawie 2 miliardy euro w porównaniu z ofertą Europarlamentu. - Polska mimo gróźb, m.in. ze strony komisarza odpowiedzialnego za sprawy migracji, nie dostała mniej pieniędzy. Wszystko jest w porządku - podkreślił gość radiowej Jedynki.

- UE, Komisja Europejska, a także poszczególne państwa członkowskie uznały, że nie warto iść na wojnę z Polską - powiedział europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Wiceszef PE zaznaczył, że Polska po Brexicie będzie piątym - co do wielkości - krajem UE. - Z nami nie opłaca się walczyć. Oczywiście można różne naciski stosować, jednak jak przychodzi co do czego i mówi się sprawdzam, to okazuje się, że była to wojna, ale UE używała kapiszonów, a nie ciężkiej artylerii - dodał.

- Ten mecz wygraliśmy, ale przed nami kolejny, czyli walka o nową perspektywę finansową UE - podkreślił Ryszard Czarnecki. Jak - zdaniem wiceszefa PE - może ona wyglądać? Z jakich powodów możemy jednak dostac mniej pieniędzy?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska-Hejke

Gość: Ryszard Czarnecki (eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości, wiceszef PE)

Data emisji: 1.12.2017

Godzina emisji: 7.16

aj/ag

Zapis rozmowy

Czytaj także

Ryszard Czarnecki ujawnia: taki jest plan gry w PE w sprawie Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 08:24
Do roli sprawozdawcy w sprawie Polski aspiruje posłanka z Holandii - Sophie in ’t Veld. Ta pani jest znana z bardzo antypolskich wystąpień - mówił w "Sygnałach dnia" Ryszard Czarnecki, europoseł PiS i wiceszef PE.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budżet UE na 2018 rok: na czym skoncentrują się wydatki?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 13:35
Rada UE i Parlament Europejski zatwierdziły w czwartek porozumienie ws. budżetu na 2018 rok. Ostatni budżet całej "28" ma być skoncentrowany na wsparciu wzrostu gospodarczego, tworzeniu miejsc pracy oraz migracji i bezpieczeństwie.
rozwiń zwiń