Jarosław Sellin: może Komisja Europejska chce zablokować dialog z Polską?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 23:59
- Zastanawia mnie, dlaczego akurat teraz, po dwóch latach sporów, Komisja Europejska chce tę "broń atomową" wytoczyć. Być może ktoś jest zainteresowany, żeby ten dialog i większe zrozumienie polskiego stanowiska ze strony partnerów z UE zablokować - powiedział w "Sygnałach dnia" wiceminister kultury Jarosław Sellin.
Audio
  • Jarosław Sellin o ewentualnym uruchomieniu przez KE art. 7 unijnego traktatu wobec Polski (Sygnały dnia/Jedynka)

Gość radiowej Jedynki nie widzi uzasadnienia dla procedury uruchomienia przez Komisję Europejską wobec Polski artykułu 7 ust. 1 traktatu UE. Decyzja w tej sprawie ma zapaść dziś.

- Co takiego się stało, że akurat teraz się o tym mówi? Przecież dopiero jedna ustawa sądowa została przegłosowana, i to w lipcu. Dwie kolejne jeszcze nie są nawet podpisane przez prezydenta. Jakich argumentów zamierza więc użyć KE? To, że zdecydowaliśmy się, że w takim a nie innym wieku chcemy, żeby sędziowie przechodzili na emeryturę? To jest straszliwe naruszanie praworządności? - zastanawia się Jarosław Sellin.

Jak zwraca uwagę, KE chce sięgnąć po art. 7 unijnego traktatu w sytuacji, gdy "jest nowy premier, był na swoim pierwszym szczycie, odbył kilka rozmów i chce intensywnie dialogować z naszymi partnerami na Zachodzie". Czy przypadkiem nie jest to chęć zablokowania możliwości dialogu, bo widzą, że być może argumenty, które pan premier Mateusz Morawiecki przedstawiał w indywidualnych rozmowach, zaczynają do niektórych przywódców Zachodu docierać? - sugeruje wiceminister kultury.  

Jarosław Sellin komentował również w audycji decyzję o zawieszeniu w prawach członka PiS Stanisława Koguta i prokuratorskie zarzuty dla Franciszka J. w związku z agresywnym zachowaniem wobec dziennikarki TVP. Mówił też, jak wyglądają prace nad ustawą o dekoncentracji mediów.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Jarosław Sellin (wiceminister kultury)

Data emisji: 20.12.2017

Godzina emisji: 7.17

pg/kh

Zapis rozmowy

Czytaj także

Co oznacza uruchomienie przez KE art.7. wobec Polski?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 11:16
Unijni komisarze zdecydowali o wysłaniu wniosku do krajów członkowskich o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce. Dr Piotr Wawrzyk, adiunkt w Instytucie Europeistyki na Wydziale Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, wyjaśniał w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl - jak wygląda procedura uruchomienia artykułu 7 unijnego traktatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio nieoficjalnie: projekt decyzji KE zakłada uruchomienie artykułu 7. przeciwko Polsce

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 21:28
Jest projekt decyzji Komisji Europejskiej o uruchomieniu przeciwko Polsce artykułu 7. unijnego traktatu - dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio. Dokument trafi w środę na posiedzenie Komisji, ale to komisarze podejmą ostateczną decyzję. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy KE uruchomi art. 7 przeciwko Polsce? "Nie jesteśmy z wami na wojnie"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 06:47
- Nie jesteśmy na wojnie z Polską - tak Jean Claude-Juncker odpowiedział na pytanie dotyczące ewentualnego uruchomienia wobec Polski art. 7 unijnego traktatu. Szef Komisji Europejskiej dodał, że w tej sprawie nie wszystkie mosty zostały zerwane.
rozwiń zwiń