Mariusz Błaszczak: tydzień temu w Polsce skończył się komunizm

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 10:00
- Można powiedzieć w ten sposób: tydzień temu, bo wtedy prezydent podpisał ustawy, w Polsce skończył się komunizm, gdyż wymiar sprawiedliwości wyszedł z komunizmu de facto bez zmian - mówił na antenie radiowej Jedynki Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych.
Audio
  • Szef MSWiA: tydzień temu w Polsce skończył się komunizm (Jedynka/Sygnały dnia)

20 grudnia Komisja Europejska rozpoczyna procedurę wobec Polski z artykułu 7 unijnego traktatu. Komisarze na posiedzeniu w Brukseli zdecydowali o wysłaniu wniosku do krajów członkowskich o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce. Tego samego dnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym. Procedura wdrożona przez Komisję związana jest właśnie z reformą sądownictwa.

- Nie ulega żadnej wątpliwości, że ta decyzja jest bezpodstawna. Narusza ona traktaty unijne, dlatego że kwestie zmian w wymiarze sprawiedliwości są kompetencjami narodowymi a nie wspólnotowymi - mówił o decyzji Komisji Europejskiej szef MSWiA,

Minister jest zdania, że Komisja przypuściła atak ze względu na grupę opozycji w Polsce, która wykorzystuje zagranicę do ataku na polski rząd. Zwraca uwagę, że na Malcie zabito dziennikarkę, która odkryła korupcję na najwyższych szczeblach władzy i Komisja się tym nie zajmuje. - Natomiast zajmuje się z donosu PO Polską. Wszyscy dokładnie wiemy, że będzie nieskuteczna, bo aby weszły w życie sankcje musi być jednomyślność w Radzie Europejskiej - dodał.

Minister stwierdził, że do tej pory środowisko sędziowskie nie było poddane żadnej kontroli. - Projekty pana prezydenta Andrzeja Dudy zmieniają wymiar sprawiedliwości w ten sposób, że ustanawiają nad nim kontrolę społeczną. Wcześniej rządził się własnymi prawami. To była korporacja, która odpowiadała wyłącznie przed sobą. Wszystkie nadużycia, wszystkie patologie były zupełnie pozbawione odpowiedzialności - podkreślił Mariusz Błaszczak.

- Można powiedzieć w ten sposób: tydzień temu, bo wtedy prezydent podpisał ustawy, w Polsce skończył się komunizm, gdyż wymiar sprawiedliwości wyszedł z komunizmu de facto bez zmian - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Mariusz Błaszczak (minister spraw wewnętrznych i administracji)

Data emisji: 27.12.2017

Godzina emisji: 7.15

dcz/ag

Zapis rozmowy

Czytaj także

RPO: prezydenckie projekty o SN i KRS nie powinny być przyjęte

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 19:44
Projekty prezydenta Andrzeja Dudy dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego nie powinny być przyjęte - ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Wielu zapisom obu projektów zarzuca on niekonstytucyjność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Siemoniak: fatalnie, że prezydent skapitulował ws. reformy sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 08:43
- Zobaczymy, jakie poprawki PiS-u zostały uzgodnione w negocjacjach prokuratora Piotrowicza z urzędnikami prezydenta. Fatalnie, że w ogóle doszło do takiego porozumienia, że prezydent kapituluje - mówił w "Sygnałach dnia" Tomasz Siemoniak z Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: chcę przywrócić Polakom poczucie sprawiedliwości; Timmermans mi tego nie zabroni

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 22:02
- Decyzja KE o uruchomieniu art. 7 traktatu unijnego wobec Polski jest czysto polityczna, nie ma nic wspólnego z żadnym elementem merytorycznym - powiedział Andrzej Duda. Według prezydenta, nie ma żadnego uzasadnienia merytorycznego dla podjęcia przez Komisję Europejską takiej decyzji.
rozwiń zwiń