Czy Polska będzie potęgą autobusów elektrycznych?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 12:00
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin chce, by do 2020 roku na ulice polskich miast wyjechało tysiąc autobusów elektrycznych zaprojektowanych i wyprodukowanych w naszym kraju. - To nie są deklaracje futurystyczne - podkreśla.
Audio
  • Czy Polska będzie potęgą autobusów elektrycznych? (Sygnały dnia/Jedynka)
Polski autobus elektryczny w Olsztynie
Polski autobus elektryczny w OlsztynieFoto: Shutterstock/Martyn Jandula

Program budowy polskich autobusów elektrycznych ma kosztować 2,2 mld zł. Wsparcie przekazywane będzie samorządom, do tej pory do programu zgłosiło się 26 z nich.

- To miasta o różnej wielkości; metropolie takie jak Warszawa, Zielona Góra, Lublin, Kraków, Katowice, ale także miasta, które dziś w ogóle nie mają transportu publicznego, ale zachęcone programem i swoim własnym rozwojem mówią: "chcemy mieć autobusy i to od razu elektryczne"- wyjaśnia wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jak podkreśla Jarosław Gowin, celem przedsięwzięcia jest to, by Polska stała się europejskim liderem produkcji autobusów bez emisyjnych.

Program realizują Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na jak wysokie dofinansowania mogą liczyć samorządy? Ile kosztuje jeden elektryczny autobus? Gdzie trafią pierwsze takie pojazdy? O tym w nagraniu.

A Ministerstwo Rozwoju pracuje nad uruchomieniem programu produkcji polskich osobowych samochodów elektrycznych. Elektromobilność ma być jednym z priorytetów rządu Mateusza Morawieckiego.

***

Prowadzą: Piotr Gociek i Daniel Wydrych

Materiał przygotował: Aleksander Ziemiańczyk

Data emisji: 2.01.2018

Godzina emisji: 6.33

Materiał wyemitowano w audycji Sygnały dnia.

mg/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Gowin o samorządach: nigdy taki scenariusz nie był brany pod uwagę

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 08:03
- Są przykłady, w kórych władze centralne starają się korygować sposób działania administracji samorządowej. Natomiast nie wydaje mi się, żeby skala tych korekt uzasadniała tezę o ograniczaniu kompetencji samorządu - powiedział w radiowej Jedynce wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczny, ekologiczny i ekonomiczny transport publiczny

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 20:00
Nawet 600 ekologicznych autobusów nowej generacji może trafić na ulice polskich miast już w 2020 roku. W ramach programu "Bezemisyjny transport publiczny" Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podpisało porozumienia z przedstawicielami 24 samorządów 
rozwiń zwiń