Punkty karne 2018. Ważne zmiany dla kierowców

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 12:24
Mandat i do tego punkty karne? Ta druga kara jest surowsza dla kierowców, ponieważ po przekroczeniu limitu punktów karnych traci się prawo jazdy i trzeba ponownie zdawać egzamin. A zdarza się też, że kierowcy podczas jednego zatrzymania dostają maksymalną liczbę punktów.
Audio
  • Punkty karne 2018. Ważne zmiany dla kierowców (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Zbigniew Guzowski/shutterstock.com

- Jeśli ktoś obecnie przekroczy limit punktów karnych, to jest kierowany na sprawdzenie kwalifikacji, natomiast od 4 czerwca 2018 roku wchodzą w życie nowe przepisy, które zmienią sposób postępowania z kierowcami. Nie będzie już podziału na tzw. "młodego" i "starego" kierowcę, liczba punktów dla wszystkich wyniesie 24 - mówi nadkomisarz Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Kolejna zmiana to koniec sumowania punktów karnych. - Jeśli ktoś jednocześnie popełni kilka wykroczeń, to na mandacie od czerwca zobaczy nie więcej niż 10 karnych punktów. Jeśli komuś zdarzy się przekroczenie 24, nie będzie miał z automatu zatrzymanego prawa jazdy. Będzie natomiast kierowany na kurs reedukacyjny- mówi gość Jedynki.

- Ale jest haczyk - dodaje - przez 5 lat taki kierowca jest baczniej obserwowany i jeżeli znowu zdarzy mu się przekroczenie 24 punktów karnych, pojawiają się schody, a właściwie przepaść, ponieważ starosta cofa mu uprawnienia i osoba ta musi przejść kurs od nowa tak, jakby nigdy prawa jazdy nie miała - podkreśla nadkomisarz.

Czy to dobre zmiany dla kierowców? Na to pytanie odpowiedział Tomasz Pióro z Polskiego Towarzystwa Kierowców. Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Klaudia Porębska

Gość: nadkomisarz Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Tomasz Pióro (Polskie Towarzystwo Kierowców)

Data emisji: 22.01.2018

Godzina emisji: 6.33

kh/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Policja dostała terminale płatnicze. Pierwsze urządzenia trafiły do Opola

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 12:40
Piraci drogowi za mandat będą mogli zapłacić... kartą. Opolscy policjanci jako pierwsi w kraju dostali terminale płatnicze. Na razie to program pilotażowy, ale jeśli się sprawdzi, urządzenia trafią do jednostek w całym kraju.
rozwiń zwiń