Anna Zalewska: brakuje nam specjalistów w każdej branży

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 09:28
W wyniku zaniedbań z ostatnich kilkunastu lat brakuje specjalistów w każdej branży - oceniła na antenie Jedynki minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
Audio
  • Anna Zalewska o zmianach w szkolnictwie branżowym (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • Anna Zalewska o zmianach w szkolnictwie branżowym (Sygnały dnia/Jedynka)

Od obecnego roku szkolnego 2017/2018 zmieniana jest struktura szkół w Polsce - ruszyły m.in. szkoły branżowe I stopnia. Weszły w miejsce wygaszanych zasadniczych szkół zawodowych. Absolwenci szkół branżowych I stopnia będą mogli kontynuować naukę w szkołach branżowych II stopnia i zdać w nich maturę. Od roku szkolnego 2019/2020 w miejsce obecnych 4-letnich techników powrócą technika 5-letnie. 

Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że dalszą naukę w szkołach zawodowych (technikach i szkołach branżowych) wybiera w skali kraju 58 proc. absolwentów gimnazjów. Ministerstwo chce utrzymać ten trend, tak by w szkołach zawodowych uczyło się w przyszłości co najmniej tylu uczniów, co obecnie.

Zalewska, pytana w radiowej Jedynce o to, w jakiej branży najbardziej brakuje specjalistów, odpowiedziała: "Szczerze? Wszystkich. W tej chwili możemy spokojnie mówić, że wszędzie mamy lukę pokoleniową. To zaniedbania tak naprawdę ostatnich kilkunastu lat, dlatego że uznaliśmy, że szkolnictwo zawodowe nas nie interesuje. Przestaliśmy inwestować, przestaliśmy o tym mówić i mówiliśmy, że tak naprawdę jest tylko ścieżka liceum ogólnokształcącego". 

- My mówimy, że najlepsi, najwybitniejsi powinni właśnie być w zawodzie, ponieważ rewolucja 4.0 tego wymaga - dodała. 

Szefowa resortu edukacji wyjaśniła, że zmiana nazwy szkoły zawodowej na szkołę branżową miała "odczarować złe słowo", które uczniom źle się kojarzyło. Drugim, głównym powodem zmiany jest to, że szkoła ma być związana z branżą. - W 2019 r. chcielibyśmy doprowadzić do takiej sytuacji, że nie otworzy się żadna klasa w Polsce, ani żadna szkoła, która nie będzie miała wprost umowy podpisanej z określona branżą - powiedziała.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Anna Zalewska (minister edukacji narodowej)

Data emisji: 24.01.2018

Godzina emisji: 8.15

pap/koz

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister edukacji: liczba etatów dla nauczycieli wzrosła w tym roku szkolnym o ponad 17 tys.

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 09:30
- Dzięki reformie oświaty na jednego nauczyciela przypada większy wymiar etatu, a w przyszłym roku potrzebne będą dodatkowe miejsca pracy - powiedziała na antenie Jedynki minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
rozwiń zwiń