Premier Mateusz Morawiecki: Polska wspólnie z USA zmniejsza dyktat Rosji w Europie

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 11:05
- Polska i USA współpracują, by zmniejszać monopol Gazpromu i związany z nim dyktat cen Rosji w Europie - mówił Mateusz Morawiecki w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia. Premier, który przebywa na Światowym Forum Gospodarczym w Davos, komentował m.in. nadchodzącą wizytę sekretarza stanu USA Rexa Tillersona w Polsce. 
Audio
  • Mateusz Morawiecki dla Polskiego Radia m.in. o wizycie Rexa Tillersona w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Rex Tillerson ma przylecieć do Warszawy wieczorem w piątek 26 stycznia, w 73. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz. Aby uczcić tę rocznicę, szef amerykańskiej dyplomacji złoży wieniec pod Pomnikiem Bohaterów Getta. W piątek Tillerson ma się spotkać z prezydentem Andrzejem Dudą; a w sobotę - z premierem Mateuszem Morawieckim. 

Mateusz Morawiecki przyznał, goszcząc w radiowej Jedynce, że w agendzie rozmów z sekretarzem stanu USA są między innymi kwestie wojskowe, bezpieczeństwa czy energetyki. - Liczę na to, że spotkania z panem sekretarzem stanu Tillersonem popchną do przodu kilka bardzo ważnych tematów dla nas. Będę również mówił o Nord Stream 2, połączeniu, które jeśli powstanie, spowoduje, że tranzyt gazu przez Ukrainę będzie niepotrzebny. Na pewno warto, żeby sekretarz stanu USA miał pełną świadomość zagrożeń, niebezpieczeństw i ryzyk z tym związanych - dodał Mateusz Morawiecki. 

- Oprócz tego będziemy rozmawiali o jak najszybszym wzmocnieniu stałej obecności wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO - dodał premier Morawiecki.

Premier na pytanie o to, czy spodziewa się jakiś konkretnych deklaracji w sprawach energetycznych ze strony Rexa Tillersona, zauważył, że Polska już współpracuje w tym obszarze z USA. - Podpisane są pierwsze kontrakty średnioterminowe, działamy tu zgodnie z naszym pierwotnym harmonogramem. Jesteśmy w stałym kontakcie z administracją amerykańską po to, by zmniejszać monopol Gazpromu, po to, by zmniejszać dyktat cenowy Rosji względem Europy. My się do tego przyczyniamy, chcemy, by inni partnerzy się do tego przyczyniali - podkreślił premier.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Rozmowa: Karol Darmoros

Gość: Mateusz Morawiecki (premier RP)

Data emisji: 25.01.2018

Godzina emisji: 7.15

dad/kh/mg

Zapis rozmowy

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: gaz z USA pozwoli nam uniezależnić się od Rosji

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 08:28
- Bardzo prawdopodobne, że gazowce ze Stanów Zjednoczonych będą dobijać wkrótce do gazoportu w Świnoujściu - mówi w "Sygnałach dnia" wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń