Marek Jakubiak o reakcji Izraela ws. ustawy o IPN: ta sprawa ma swoje drugie dno

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 09:38
- Jeżeli chodzi o Izrael, jest tutaj też drugie dno, które trzeba byłoby obnażyć. Otóż Izrael nie chce się przyznać, że wewnętrzna narracja w tym kraju dotycząca Holokaustu, nie jest w Polsce publicznie znana. Tymczasem Żydzi obciążają Polaków za współudział w Holokauście - powiedział w "Sygnałach dnia" Marek Jakubiak z Kukiz'15.
Audio
  • Marek Jakubiak z Kukiz'15 o reakcji Izraela na nowelizację ustawy o IPN i budowaniu nowej retoryki na temat historii Polski (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • Marek Jakubiak z Kukiz'15 o reakcji Izraela na nowelizację ustawy o IPN i budowaniu nowej retoryki na temat historii Polski (Sygnały dnia/Jedynka)

Dodał on, że Polska "musi sie za to koniecznie wziąć". - Musimy zacząć to wszystko wyjaśniać. Musimy obnażać te wszystkie pomówienia historyczne, te obelgi rzucane na Polaków. Musimy zacząć budować zupełnie inną retorykę historyczną niż do tej pory - podkreślił gość Jedynki.

Nowelę ustawy o IPN uchwalił w piątek Sejm. Zgodnie z nią, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni". Zgodnie z intencją ustawodawcy, kary grzywny lub więzienia będą grozić za takie słowa jak np. "polskie obozy śmierci" czy "polskie obozy zagłady".

Krytycznie do nowych przepisów odniosły się w sobotę władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu i ambasador Izraela Anna Azari. - Holokaust jest ewenementem w skali światowej. Nikt przemysłu zbrodni jeszcze nie wymyślił, zrobili to dopiero Niemcy. Nasi żydowscy partnerzy muszą jednak pamiętać o tym, że Polaków zginęło w tej wojnie dokładnie tyle samo, co Żydów. Co prawda nie mordowano nas na skalę przemysłową, ale mordowano nas wszędzie i o każdej porze - stwierdził Marek Jakubiak.

W jaki sposób, zdaniem posła Kukiz'15, docierać z narracją na temat najnowszej historii Polski do innych społeczeństw? Posłuchaj nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska-Hejke

Gość: Marek Jakubiak (Kukiz'15)

Data emisji: 29.01.2018

Godzina emisji: 8.14

pg/kh

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mateusz Morawiecki metaforą obrazuje kwestie ustawy IPN. "Kiedy bandyci napadają na dom..."

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 21:54
- Kiedy okrutni bandyci napadają dom, w którym mieszkają razem dwie rodziny i jedną rodzinę mordują prawie całą, a w drugiej mordują matkę, ojca, torturują dzieci – wtedy nikt nie może mówić, że druga rodzina jest winna okrucieństwa bandytów - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Kongres Zydów i Centrum Szymona Wiesenthala stanowczo o ustawie ws. IPN

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 20:41
Dyrektor ds. państwowych Centrum Szymona Wiesenthala Mark Weitzman nazwał polską ustawę o IPN dotyczącą karania za sformułowanie "polskie obozy śmierci” "bezwstydnym wybielaniem historii" - podaje w niedzielę agencja AP. Komunikat w podobnym tonie wydał też Światowy Kongres Żydów (WJC). Prezes organizacji poinformował, że Kongres jest zdecydowanie przeciwny nowelizacji ustawy o IPN, którą nazywa "zaciemnianiem historii" i "atakiem na demokrację".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie będziemy negocjować zapisów ustaw, które przyjmuje polski parlament"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 08:36
Ustawa umożliwia tylko ściganie tych, którzy w świadomy, złośliwy sposób próbują obarczać Polskę, naród polski odpowiedzialnością za Holokaust - powiedział w "Sygnałach dnia" Jacek Sasin o nowelizacji ustawy o IPN, która wzbudziła wątpliości strony izraelskiej.
rozwiń zwiń