Krzysztof Szczerski: potrzebujemy dialogu, żeby wyjaśnić nieporozumienia, jeśli chodzi o interpretację zapisów ustawy o IPN

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 10:40
- Dzisiaj także Izrael ma interes w tym, żeby mieć dobre relacje z Polską. Narażanie ich na szwank jest działaniem na szkodę także interesów tego państwa – przekonywał w "Sygnałach dnia" szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.
Audio
  • Krzysztof Szczerski przekonywał, że polskie władze nie akceptują upolitycznienia rocznicy wyzwolenia Kl Auschwitz Birkenau (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • Krzysztof Szczerski przekonywał, że polskie władze nie akceptują upolitycznienia rocznicy wyzwolenia Kl Auschwitz Birkenau (Sygnały dnia/Jedynka)

Krzysztof Szczerski przekonywał w radiowej Jedynce, że w sprawie konfliktu z Izraelem o zapisy nowelizacji ustawy o IPN, Polska powinna postawić na dialog, "żeby wyjaśnić pewne nieporozumienia, jeśli chodzi o interpretację zapisów".


joanna kopcińska 1200.jpg
Rzeczniczka rządu: prawda historyczna to nasza tożsamość. Nie możemy pozwolić na jej fałszowanie

- Wydaje mi się i to jest nasza formuła, którą zaproponowaliśmy stronie izraelskiej, że prawda nas połączy. Walka z kłamstwem i opieka nad prawdą o Holokauście to dwa elementy tego samego działania – podkreślił.

Gość "Sygnałów dnia" powiedział również, że polskie władze dały jasno do zrozumienia, że "nie akceptujemy upolityczniania tak ważnej rocznicy, jaką jest rocznica wyzwolenia Kl Auschwitz Birkenau".

Zwrócił też uwagę, że "Izrael ma interes w tym, żeby mieć dobre relacje z Polską" i że narażanie tych relacji "na szwank jest działaniem na szkodę także interesów tego państwa".

W piątek sejm uchwalił nowelizację ustawy o IPN - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Zgodnie z nią każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Krzysztof Szczerski (szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy)

Data emisji: 30.01.2018

Godzina emisji: 8.14

Zapis rozmowy

pp/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent o nowelizacji ustawy o IPN: Polska ma prawo bronić prawdy historycznej

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 21:34
- Należy spokojnie wyjaśniać sprawę, natomiast nam absolutnie nie wolno się wycofać - powiedział w poniedziałek w TVP Info prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do nowelizacji ustawy o IPN i reakcji jakie wywołała.
rozwiń zwiń