Minister rolnictwa i rozwoju wsi: raport NIK ws. ASF w Polsce jest nierzetelny

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 08:37
- Polska była i jest przygotowana do walki z wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń - stwierdził na antenie Jedynki minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.
Audio
  • Krzysztof Jurgiel o walce z Afrykańskim Pomorem Świń (Sygnały dnia/Jedynka)

Afrykański pomór świń nadal się w Polsce rozprzestrzenia - Najwyższa Izba Kontroli krytycznie oceniła działalność Ministerstwa Rolnictwa w tym zakresie. 

- Uważam, że ten raport został opracowany w sposób tendencyjny. Wiele zawartych w nim informacji zostało przygotowanych w sposób nierzetelny. Ustalenia naszych ekspertów pokazują, że raport nie obejmuje np. okresu, w którym wdrażano program bioasekuracji. Jego wprowadzenie w 2015 roku wyraźnie pokazuje, że w latach 2015-2016 nie było ognisk na terenach, których dotyczył - stwierdził Krzysztof Jurgiel.

Gość Jedynki dodał, że raport przedstawia, że w Polsce ASF się rozszerza. - Tymczasem ogniska występują sporadycznie w kilku miejscach. Większym problemem jest natomiast sprawa dzików. Trzeba wykazać się tu cierpliwością i dalej prowadzić działania. Chcemy np. rozszerzyć program bioasekuracji na cały kraj. Plan jest taki, że będzie kontrola weterynarzy i okres czterech miesięcy na poprawę warunków asekuracji. Chcemy też, by gospodarstwa, które nie spełniają warunków bioasekruacji otrzymały rekompensatę za wstrzymanie produkcji. Pragnę podkreślić, że Polska była i jest przygotowana do walki z wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń - dodał Jurgiel.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska-Hejke

Gość: Krzysztof Jurgiel (minister rolnictwa i rozwoju wsi)

Data emisji: 01.02.2018

Godzina emisji: 7.15

koz/kh

Zapis rozmowy