Andrzej Dera: prezydent podejmie decyzję dobrą dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 09:25
Andrzej Dera powiedział w "Sygnałach dnia", że prezydent podejmie decyzję o podpisaniu nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięcie Narodowej w duchu dobra Polski. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta podkreślił, że Andrzej Duda dysponuje szczegółowymi analizami prawnymi.
Audio
  • Andrzej Dera o nowelizacji ustawy o IPN (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • Andrzej Dera o nowelizacji ustawy o IPN (Sygnały dnia/Jedynka)

Nowelizacja ustawy o IPN zakłada kary grzywny lub więzienia dla osób, które przypisują narodowi polskiemu lub państwu polskiemu współodpowiedzialność za zbrodnie hitlerowców w czasie II wojny światowej. Izraelskie władze, intelektualiści oraz historycy twierdzą, że może to być fałszowaniem historii i apelują do prezydenta Andrzeja Dudy, by nie podpisywał nowelizacji.

Andrzej Dera tłumaczył, że w tym momencie mamy do czynienia z konkretnym aktem prawnym, z którym prezydent zapoznał się szczegółowo. Jak mówił, teraz pozostaje czekać na decyzję Andrzeja Dudy. - Mam nadzieję, że konflikt z Izraelem nie będzie eskalowany, a wręcz przeciwnie - łagodzony - podkreślił gość Jedynki.

Dodał, że w tej sprawie "proces legislacyjny trwał dosyć długo - chyba ponad rok - i być może była zbyt mała konsultacja na poziomie międzynarodowym, ale nie można powiedzieć, że było to robione w ukryciu".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Andrzej Dera (sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta)

Data emisji: 06.02.2018

Godzina emisji: 7.15

mr/kh

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Małgorzata Kidawa-Błońska o nowelizacji IPN: dobre intencje - zła ustawa

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 08:08
- Ustawa o IPN stała się osią bardzo poważnego sporu - mówiła w radiowej Jedynce Małgorzata Kidawa-Błońska. - Założenia tej ustawy były bardzo dobre, ale zapisy spowodowały efekt zupełnie odwrotny - przyznała posłanka PO, zaznaczając, że lepiej by było, gdyby nowelizacja napisana została od nowa, z bardziej precyzyjnymi przepisami.
rozwiń zwiń