Szef MSZ: eksperci KE niewłaściwie interpretują reformę sądownictwa w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 07:57
- Prowadzimy dialog z Unią Europejską w sprawie praworządności w Polsce, wyjaśniamy nasze stanowisko - mówił w "Sygnałach dnia" minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
Audio
  • Jacek Czaputowicz o rozmowach na temat praworządności w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • Jacek Czaputowicz o rozmowach na temat praworządności w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)

Jacek Czaputowicz spotkał się w czwartek w Brukseli z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Politycy rozmawiali na temat reformy sądownictwa w Polsce. W grudniu KE zakwestionowała reformy uznając, że są one zagrożeniem dla niezawisłości sądów i rozpoczęła procedurę związaną z artykułem 7 unijnego traktatu. Władze w Warszawie argumentowały, że reformy są niezbędne.

Jacek Czaputowicz tłumaczył, że w tej sprawie Polska broni swojego stanowiska, dostarcza argumentów i pokazuje jak ta reforma wygląda. Jak mówił gość Jedynki, interpretacja tych ustaw przez ekspertów Komisji nie jest właściwa.

- Były do nas zarzuty, że nie prowadziliśmy dialogu z KE, a swoje stanowisko prezentowaliśmy tylko na piśmie. To już moje drugie spotkanie z Fransem Timmermansem. Zaprosiłem go także do Polski, aby mógł poznać argumenty innych instytucji - podkreślił szef MSZ.

Jego zdaniem Polska ma rację w wielu kwestiach, a system sądownictwa, który funkcjonował był nieefektywny. - Społeczeństwo polskie oczekiwało zmian i to co robimy jest zgodne ze standardami UE - dodał Jacek Czaputowicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której minister spraw zagranicznych mówił również o nowelizacji ustawy o IPN.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska-Hejke

Gość: Jacek Czaputowicz (minister spraw zagranicznych)

Data emisji: 09.02.2018

Godzina emisji: 7.15

mr/kh

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MSZ w Brukseli. Rozmowy o mechanizmie podziału funduszy w UE

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 20:45
Szef MSZ Jacek Czaputowicz przekazał podczas czwartkowego spotkania unijnej komisarz ds. sprawiedliwości Verze Jourovej, że Polska sprzeciwia się pomysłowi wiązania dostępu do środków unijnych z funkcjonowaniem niezawisłych sądów. 
rozwiń zwiń