X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ryszard Czarnecki: nie zrezygnujemy z mówienia prawdy o polskiej historii

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 08:44
- Mamy wrażliwość na argumenty Izraela, ale też prosimy w ramach symetrii o wrażliwość i empatię dla polskich cierpień i polskiej martyrologii - powiedział w "Sygnałach dnia" europoseł PiS Ryszard Czarnecki. 
Audio
  • Ryszard Czarnecki o fałszowaniu polskiej historii (Jedynka/Sygnały dnia)

Nie gaśnie spór między Polską a Izraelem o historię Holokaustu. W niedzielę doszło do rozmowy telefonicznej premiera Mateusza Morawieckiego z szefem izraelskiego rządu. To skutek sobotniej wypowiedzi Morawieckiego podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Podczas jednego z paneli dziennikarz Ronen Bergman, zwracając się do szefa polskiego rządu ws. nowelizacji ustawy o IPN, przedstawił historię swojej urodzonej w Polsce matki, która przeżyła Holokaust, ale wielu członków jej rodziny zginęło, ponieważ zostali zadenuncjowani na Gestapo przez Polaków. Następnie oświadczył: "Gdybym opowiedział jej historię w Polsce, byłbym uznany za przestępcę? Co wy próbujecie zrobić? Dolewacie oliwy do ognia". Odpowiadając na pytanie Bergmana, Morawiecki powiedział m.in.: "Jest to niezmiernie ważne, aby zrozumieć, że oczywiście nie będzie to karane, nie będzie to postrzegane, jako działalność przestępcza, jeśli ktoś powie, że byli polscy sprawcy (ang. perpetrators). Tak jak byli żydowscy sprawcy, tak jak byli rosyjscy sprawcy, czy ukraińscy - nie tylko niemieccy". 
W Izraelu odebrano wypowiedź Morawieckiego jako stwierdzenie, że wśród sprawców Holokaustu byli także Żydzi, co wywołało ostrą reakcję. 

- Na pewno nie zrezygnujemy z mówienia prawdy o polskiej historii - zapewnił Ryszard Czarnecki. - Mamy wrażliwość na argumenty Izraela, ale też prosimy w ramach symetrii o wrażliwość i empatię dla polskich cierpień i polskiej martyrologii - dodał. Jego zdaniem, ustawa o IPN, która rozpoczęła dyskusję, broni się merytorycznie, a wywołana wokół niej burza jest nieadekwatna. Ponadto strona izraelska wiedziała, jakie są w niej zapisy.

Zobacz internetowy serwis edukacyjno-społeczny Polskiego Radia - GermanDeathCamps.info >>>

- Przyzwyczailiśmy do pewnej bierności, do tego grzechu zaniechania, naszych bliższych i dalszych sąsiadów i partnerów na świecie - ocenił gość Jedynki, przypominając, że PRL nie reagował na haniebne oskarżenia o "polskich obozach śmierci", ponieważ był to wygodny dla Moskwy scenariusz, a w czasach III RP reakcje na fałszerstwa historii były indywidualnym dziełem dyplomatów i dziennikarzy, a nie wynikiem systemowego działania państwa.

Ryszard Czarnecki wskazał, że ci, którzy atakują Polskę "powinni zważyć wszelkie tego skutki polityczne, gospodarcze". Ocenił, że zarzuty ocierają się strukturalny antypolonizm, który nie może pozostawać bezkarny.

W audycji poruszono też temat przyszłości i kierunku, w którym zmierza Unia Europejska. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska-Hejke

Gość: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS)

Data emisji: 19.02.2018

Godzina emisji: 7.15

fc/kh

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Czaputowicz: Polska nie zmieniła swojego podejścia do państwa Izrael

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 15:49
W kwestii utrzymania stosunków z Izraelem uważam, że należy tonować napięcia po obu stronach, jestem przekonany także, że rząd izraelski będzie dążył do deeskalacji emocji - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
rozwiń zwiń