Szef MON: złożyłem do prezydenta wniosek w sprawie nominacji generalskich

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 11:00
- Termin ich wręczenia zależy od prezydenta Andrzeja Dudy - mówił w "Sygnałach dnia" minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Audio
  • Mariusz Błaszczak o nominacjach generalskich (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • Mariusz Błaszczak o nominacjach generalskich (Sygnały dnia/Jedynka)

Mariusz Błaszczak objął stanowisko ministra obrony 9 stycznia, zastępując Antoniego Macierewicza. Wcześniej między ośrodkiem prezydenckim a MON zarysowały się rozbieżności w poglądach na przyszły system kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Obie instytucje zgadzały się np. w kwestii przywrócenia odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych, różnice dotyczyły m.in. prerogatyw prezydenta, ale i samej struktury dowódczej. Brak uzgodnień w sprawie przyszłego systemu kierowania i dowodzenia armią były powodem odłożenia nominacji generalskich 15 sierpnia i 11 listopada 2017 r.

Mariusz Błaszczak był pytany w radiowej Jedynce, czy możliwe jest wręczenie nominacji generalskich 1 marca - w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". - Termin zależy od pana prezydenta, ale rzeczywiście rozmawialiśmy. Ja wniosek odpowiedni złożyłem - odparł szef MON.

Minister zapewnił, że w tej sprawie resort obrony narodowej pozostaje w stałym kontakcie z prezydenckim Biurem Bezpieczeństwa Narodowego. - Przede wszystkim zmieniło się podejście, jest porozumienie. Uważam, że tak należy działać, aby zwierzchnik sił zbrojnych miał możliwości konsultacji tych spraw, bo to prezydent RP konstytucyjnie jest odpowiedzialny za te sprawy (nominacje generalskie) - tłumaczył gość Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej)

Data emisji: 21.02.2018

Godzina emisji: 7.14

mr/abi/PAP

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mariusz Błaszczak o systemie Patriot: cena będzie niższa

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 21:51
- Zawarcie umowy na dostawę amerykańskich zestawów Patriot jest możliwe do końca pierwszego kwartału bieżącego roku - powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń