"Jesteśmy za tym, żeby cywilizować polskie łowiectwo"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 10:58
- Zapisy, które teraz obowiązują i prawdopodobnie będą dalej istniały w nowej ustawie o prawie łowieckim są anachroniczne z naszego punktu widzenia - mówi w "Sygnałach dnia" dr Ryszard Kulik ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. 
Audio
  • "Jesteśmy za tym, żeby cywilizować polskie łowiectwo" (Sygnały dnia/Jedynka)

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiedział dodatkowe konsultacje projektu nowelizacji ustawy o prawie łowieckim w przyszłym tygodniu. Rozmowy mają dotyczyć między innymi uwzględnienia praw zwierząt. Minister nie określił, kto weźmie udział w konsultacjach, nie wykluczył też kolejnych poprawek do projektu. Stwierdził, że uregulowania muszą, w miarę możliwości, godzić sprzeczne interesy.

Projekt nowelizacji prawa łowieckiego zakłada zwiększenie do 150 metrów odległości od zabudowań mieszkalnych obszaru, na którym myśliwi mogą polować. Są też zapisy, które mają umożliwić właścicielom nieruchomości wyłączenie ich terenów z obszarów polowania. Ma być również zwiększony nadzór szefa resortu środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim oraz przeprowadzona dezubekizacja jego władz. 

- My zgłosiliśmy 10 postulatów na komisji i była szansa, żeby je przeforsować, omówić. Komisja odrzuciła wszystkie społeczne poprawki. Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot postulowało m.in. zniesienie polowań z amunicją ołowianą czy zwiększenie odległości od domów ze 100 do 500 metrów - mówi dr Ryszard Kulik. - Nie zajmujemy się polityką. Nie chcemy wchodzić w te różne rozgrywki. Chcemy po prostu konkretnych zapisów cywilizujących polskie łowiectwo - dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: dr Ryszard Kulik (Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot)

Data emisji: 21.02.2018

Godzina emisji: 8.40

kh/ag

Czytaj także

Michał Szczerba: Skaryszew stał się symbolem traktowania konia jako mięsa

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 08:00
- A koń w sposób szczególny zasługuje na szacunek - powiedział w radiowej Jedynce poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Platforma Obywatelska proponuje własną nowelizację ustawy o IPN

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 13:49
Składamy projekt nowelizacji ustawy o IPN, który ma naprawić te błędy, które zostały popełnione - oświadczył we wtorek lider PO Grzegorz Schetyna. Jak ocenił, mamy dziś kryzys polityczny wynikający z "fatalnej dyplomacji" i "nieprzemyślanych wypowiedzi".
rozwiń zwiń