Światowy Dzień Walki z Depresją. Chorują na nią dorośli i dzieci

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 08:00
Depresja to bardzo groźna choroba. Potrafi odebrać chęć do życia, a nawet samo życie. Chorują na nią nie tylko dorośli, ale także dzieci. W światowym Dniu Walki z Depresją przypominamy, że depresję można wyleczyć!
Audio
  • Światowy Dzień Walki z Depresją (Sygnały Dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock.com/cc

Depresja jest chorobą cywilizacyjną, na świecie choruje na nią 350 milionów osób. W Polsce liczba ta sięga 1,5 miliona.  Rozwojowi tej choroby zazwyczaj sprzyja jakiś kryzys, jednak może się ona pojawić bez konkretnej przyczyny.

- Depresja jest chorobą ogólnoustrojową, natomiast mamy do czynienia z manifestacją objawów psychicznych, takich jak niezdolność do odczuwania przyjemności, obniżony nastrój, stałe poczucie lęku i niepokoju, stałe uczucie zmęczenia, zaburzenia rytmów dobowych czy zaburzenia libido -  zauważa prof. Piotr Gałecki krajowy konsultant ds. psychiatrii.

Na depresję może zachorować nawet 8-latek. U młodych osób objawia się inaczej niż u człowieka dorosłego.

- Symptomami depresji u młodych mogą być m.in. zaburzenia w uczeniu się czy niechęć do chodzenia do szkoły, a przede wszystkim wycofanie się, izolacja, niemożność nawiązania kontaktu, porozumiewania się z rodzicami, wręcz unikanie kontaktów ze swoimi rówieśnikami. U młodszych dzieci depresja może się objawiać jako zaburzenia somatyczne np. jako ból brzucha, ból głowy, niechęć do jakiejkolwiek aktywności, nawet tej, która wcześniej dziecku sprawiała przyjemność – wyjaśnił prof. Janusz Hejtzman - psychiatra, dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Zdaniem psychiatrów, najskuteczniejszą metodą leczenia depresji, jest połączenie farmakologii i psychoterapii.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska i Wiesław Molak

Reporter: Ewa Chyra

Gość:  prof. Piotr Gałecki, prof. Janusz Hejtzman (Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie)

Data emisji: 23.02.2018

Godzina emisji: 8.43

jo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak odróżnić bunt nastolatka od młodzieńczej depresji?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 19:56
- Depresja jest chorobą, którą specjaliści coraz częściej diagnozują u młodych ludzi - powiedziała w radiowej Jedynce psycholog Maria Rotkiel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leki antydepresyjne. Dlaczego bierzemy ich coraz więcej?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 08:30
W 2017 roku sprzedano w Polsce ponad 21 mln opakowań leków antydepresyjnych, o 5 proc. więcej niż rok wcześniej. Mimo to, pod względem liczby samobójstw zajmujemy w Europie niechlubne, 9. miejsce.
rozwiń zwiń