Karol Karski: przy ustalaniu budżetu musi być jednomyślność państw członkowskich

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 09:36
- Nikt nie zgodzi się na to aby, uzależniać stronę wydatkową budżetu od jakichś nieokreślonych kryteriów - stwierdził w "Sygnałach dnia" europoseł Karol Karski.
Audio
  • Karol Karski o działaniach instytucji europejskich wobec Polski (Jedynka/Sygnały dnia)
Karol Karski w studiu radiowej Jedynki
Karol Karski w studiu radiowej JedynkiFoto: Polskie Radio

W czwartek odbędzie się głosowanie nad kolejną rezolucją ws. Polski. Ma to być krótka rezolucja wyrażająca zadowolenie, że KE wezwała do postępowania z art. 7 przeciw Polsce. Jednocześnie trwają prace nad regulacjami prawnymi dotyczącymi uzależnienia środków z Unii od stanu praworządności. 

- Mamy do czynienia z pewnymi aktami obrzędowymi - ocenił Karol Karski. Wskazał, że w stosunku do Polski kilka rezolucji już było przyjmowanych, jeszcze więcej w stosunku do Węgier, a również inne kraje wspólnoty są nimi obejmowane. Jego zdaniem rezolucja zapewne będzie przyjęta, choć niewielką większością głosów. - Ja jestem bardzo ciekawy, jak się znowu zachowają, polscy skądinąd posłowie, reprezentujący PO. Czy znowu będą występować przeciwko własnemu państwu, czy też zachowają się tak, jak należałoby – czyli będą swoje państwo bronić - dodał.

Gość Jedynki stwierdził, że procedura uzależniania wypłat od stanu praworządności to "strachy na Lachy". Jego zdaniem, Komisja Europejska nie chce się przyznać do porażki w sprawie art.7 i w ten sposób próbuje pokazać, że nie kapituluje. - Ta procedura jest nie do przyjęcia. Nikt nie zgodzi się na to aby, uzależniać stronę wydatkową budżetu od jakichś nieokreślonych kryteriów - ocenił Karski. 

Europoseł przypomniał też, że nawet przeprowadzenie procedury w trybie art. 7 i potencjalna możliwość pozbawienia Polski prawa głosu w Radzie UE, nie oznacza pozbawienia Polski prawa głosu przy głosowaniu nad budżetem. - Przy ustalaniu budżetu musi być jednomyślność państw członkowskich. Gdyby to ode mnie zależało, zawetowałbym taki budżet, a myślę, że moje poglądy nie są odosobnione - powiedział Karol Karski. 

Na co Polska powinna zwrócić szczególną uwagę podczas negocjacji nad nowym budżetem UE, już bez Wielkiej Brytanii? Czy korzystne w tej sytuacji może być przyjęcie wspólnej waluty? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. Poruszono w niej też wątek wybory nowego wiceszefa Parlamentu Europejskiego.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Karol Karski (europoseł PiS)

Data emisji: 27.02.2017

Godzina emisji: 8.15

fc/kh

Zapis rozmowy

Czytaj także

Guenther Oettinger: Komisja Europejska przygotowuje regulacje dot. powiązania funduszy z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 15:19
Komisja Europejska przygotowuje regulacje dotyczące powiązania wypłaty unijnych funduszy z praworządnością. Potwierdził to na konferencji w Brukseli komisarz do spraw budżetu Guenther Oettinger. Ostateczna decyzja będzie należeć do unijnych krajów i ich przywódców. 
rozwiń zwiń