Anna Maria Anders zapewnia: Żydzi w USA liczą na rozwiązanie problemu ws. ustawy o IPN

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 08:00
Minister do spraw dialogu międzynarodowego, senator Anna Maria Anders powiedziała, że amerykańscy Żydzi liczą na rozwiązanie problemu nowelizacji ustawy o IPN i deklarują, że zależy im na przyjaźni z Polską. Minister Anders przebywa w Waszyngtonie, gdzie bierze udział jako obserwator w konferencji najbardziej wpływowej organizacji żydowskiej w Stanach Zjednoczonych: Amerykańsko-Izraelskiego Komitetu Spraw Publicznych – AIPAC.
Audio
  • Anna Maria Anders o polsko-amerykańsko-izraelskim dialogu ws. ustawy o IPN (Sygnały dnia/Jedynka)
Anna Maria Anders
Anna Maria AndersFoto: PR/Marek Wałkuski

Anna Maria Anders przyznała będąc gościem radiowej Jedynki, że na konferencji AIPAC jest pytana o ustawę o IPN. Odpowiada wówczas, że należy poczekać na decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Minister Anders oceniła, że polsko-izraelski spór znalazł się w impasie. - Są rozmowy, ale nie ma nic konkretnego ani w jedną, ani w drugą stronę - stwierdzała.

Wyraziła też przekonanie, że kluczem do poprawy stosunków ze Stanami Zjednoczonymi jest rozwiązanie konfliktu z Izraelem. - Jeżeli uda nam się rozwiązać problem na linii Warszawa-Jerozolima to z Amerykanami też będzie dobrze - powiedziała Anna Maria Anders. Jej zdaniem, wrogowie Polski tacy jak Rosja cieszą się z pogorszenia relacji Polski z USA i Izraelem.

Minister Anders oceniła, że nowelizacja ustawy o IPN, wbrew intencjom jej twórców, nie przyczyniła się do poprawy wizerunku Polski. - Wydaje mi się, że możemy się pogodzić z Izraelem, i że pogodzimy się z Ameryką, ale skutki tego wszystkiego mogą jeszcze trochę potrwać - stwierdziła. Minister Anders dodała, że podczas wizyty w USA spotyka się nie tylko z przedstawicielami AIPAC, ale również z członkami amerykańskiego Kongresu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Rozmawia: Marek Wałkuski

Gość: Anna Maria Anders (minister ds. dialogu międzynarodowego, senator Prawa i Sprawiedliwości)

Godzina emisji: 7.45

Data emisji: 6.03.2018

dad/ag

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Małgorzata Wypych o stosunkach polsko-izraelskich: najważniejsze, że usiedliśmy do wspólnego stołu

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 14:01
- Najważniejsze, że w ogóle usiedliśmy do wspólnego stołu - powiedziała posłanka PiS, Małgorzata Wypych komentując pierwsze spotkanie polsko-izraelskiej grupy roboczej. Małgorzata Wypych goszcząc w radiowej Jedynce skomentowała również wybór prof. Zdzisława Krasnodębskiego na stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. - To gwarantuje, że stanowisko polskiego rządu będzie słyszalne również sali plenarnej Parlamentu Europejskiego - powiedziała posłanka PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po rozmowach zespołów w Izraelu. "Serdecznie na początku nie było, ale zakończyliśmy w niezłej atmosferze"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 18:37
Rządowy zespół ds. relacji polsko-izraelskich zakończył wizytę w Izraelu. – Pytano o różne kwestie, a najdłuższe były debaty na temat rozumienia tego prawa, które zostało przyjęte. Były też sprawy historyczne, a państwo z instytutu Jad Waszem wyrażali swoje zaniepokojenie wobec tego, co się w Polsce dzieje – powiedział dr Mateusz Szpytma z Instytutu Pamięci Narodowej, członek zespółu ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem.
rozwiń zwiń