Relikwie Popiełuszki złożone w Świątyni Opatrzności Bożej

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2010 17:51
Dobiegły końca uroczystości związane z beatyfikacją księdza Jerzego Popiełuszki.

Relikwie błogosławionego zostały złożone wWilanowie.Wcześniej metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz podkreślił, że liczba osób, które wytrwale szły w procesji, świadczy o ich wierze. "Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko chwycił nas za serca" - powiedział Nycz.Prymas-senior kard. Józef Glemp przypomniał, że ks. Jerzy bronił Kościoła "przed ówczesnymi naciskami przeciwko wolności". Podkreślił, że relikwie ks. Jerzego spoczną w Panteonie Wielkich Polaków, którzy "rozsławiali imię Polski".Panteon znajduje się w dolnej części świątyni. Umieszczono w nim symboliczny grób papieża Jana Pawła II. Pochowani są tam m.in.: ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, pierwszy po 1989 r. minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski, poeta ks. Jan Twardowski.

W przyszłości relikwie ks. Jerzego będą umieszczone w jednej z czterech kaplic górnego kościoła - w kaplicy męczenników.

Wcześniej w niedzielę na pl. Piłsudskiego odbyła się uroczysta msza św. podczas której ks. Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym. Po mszy jego relikwie zostały przeniesione na Pola Wilanowskie w kilkugodzinnej procesji, w której uczestniczyły tysiące osób.

łk/PAP


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"ND": ekshumowano ks. Jerzego Popiełuszkę

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2010 06:57
W środę odbyła się ekshumacja szczątków ks. Jerzego Popiełuszki - dowiedział się "Nasz Dziennik". Dokonano jej m.in., by pobrać cząstki kości, które staną się niedługo relikwiami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Popiełuszko przyniósł wolność głosząc ewangelię"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2009 15:54
Kapelan "Solidarności" zostanie ogłoszony błogosławionym w przyszłym roku, w 30 rocznicę powstania związku. W tym roku, minęła 25 rocznica jego tragicznej śmierci, a od dziś wiadomo, że papież uznał jego męczeństwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ksiądz Jerzy Popiełuszko, zamordowany kapelan "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2010 13:41
Ks. Jerzy Popiełuszko, duszpasterz ludzi pracy i legendarny kapelan "Solidarności" zostanie beatyfikowany 6 czerwca w dniu Święta Dziękczynienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Popiełuszko należał do sztafety polskich męczenników"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2010 16:33
W opinii historyka doktora Jana Żaryna beatyfikacja księdza Popiełuszki to hołd dla wszystkich polskich duchownych, którzy zginęli męczeńską śmiercią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień narodzin nowego męczennika

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2010 08:11
Beatyfikacja księdza Jerzego jest realizacją słów, które przyświecały jego posłudze kapłańskiej: Nie daj się zwyciężać złu, ale zło dobrem zwyciężaj
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ksiądz Jerzy Popiełuszko już błogosławionym

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2010 12:38
Zakończyła się msza w intencji beatyfikacji kapelana Solidarności.
rozwiń zwiń