Jak rzucić palenie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2010 08:18
Rzucenie palenia jest trudne, ale możliwe. Spada liczba mężczyzn palących papierosy, ale rośnie liczba palących kobiet.
Audio

Spada liczba mężczyzn palących papierosy, ale rośnie liczba palących kobiet. Rzucenie palenia bez pomocy lekarza zazwyczaj kończy się niepowodzeniem.

Jeśli ktoś nie pali tytoniu pół roku, to uważamy, że skutecznie pozbył się nałogu - mówi w "Sygnałach Dnia" - Magdalena Cedzyńska, kierownik Poradni Pomocy Palącym Centrum Onkologii w Warszawie. Ale to bardzo trudne. Statystycznie dopiero ósma próba kończy się powodzeniem. Dlatego nie ma co męczyć się, ale warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Palenie tytoniu to choroba. To uzależnienie zarówno biologiczne, czyli potrzeba nikotyny, ale również psychiczne. Dlatego lekarze szukają wraz z pacjentem takich metod, które będą dla pacjenta dobre. - Dajemy leki, które osłabiają głód nikotyny - zapewnia Magdalena Cedzyńska. Bo niestety nie ma "cudownej pigułki", po zażyciu której od razu przestajemy palić.

Dla osób, które chcą pozbyć się nałogu palenia uruchomiono specjalną infolinię 0 801 108 108, która działa od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19. Tam od dyżurnego psychologa można dowiedzieć się jak rzucić palenie i jak się do tego przygotować.

Magdalena Cedzyńska sceptycznie podchodzi do tzw. elektronicznych papierosów. Bo nie są przebadane. Więc nie wiadomo, co palacz wprowadza do płuc paląc takiego papierosa. Tak samo akupunktura i akupresura. Nie mają one przebadanej skuteczności.

(ag)

Zobacz więcej na temat: Sygnały Dnia Warszawa

Czytaj także

"Elektroniczne papierosy"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2008 07:12
W Londynie jak świeże bułeczki sprzedają się „elektroniczne papierosy”. Niewielkie urządzenie pozwala zaciągnąć się nikotyną w pubie bez naruszania obowiązującego tam zakazu palenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sklepy z czarnej listy: wydają młodzieży papierosy

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2010 09:18
Wielu sprzedawców wciąż łamie zakaz sprzedaży papierosów osobom niepełnoletnim - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP18! Badanie pokazuje, że w samej Warszawie problem dotyczy aż 70 proc. sprzedawców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papierosy elektroniczne nie są nieszkodliwe?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2010 11:51
Nie ma dowodów na to, że elektroniczne papierosy mniej szkodzą zdrowiu od zwykłych - z taką tezą wystąpiła grupa naukowców z Grecji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co drugi Polak pali papierosy przy dzieciach

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2010 06:21
Dziś Światowy Dzień Bez Papierosa. W tym roku w centrum kampanii są dzieci - ofiary biernego palenia. Co czwarta kobieta w ciąży pali tytoń, a co drugi palacz nie przejmuje się, że obok są dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez przeziębienia proszę

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2009 00:00
Zaczyna się okres podjadania wszystkiego, co w zasięgu ręki. Siedzimy z książką albo przy komputerze, a z nami chipsy, ciasteczka, batonik.Częściej spotykamy się ze znajomymi w restauracjach, pubach, jemy smakowicie i tucząco.
rozwiń zwiń