Pochówek na Wawelu odstępstwem od normy

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2010 20:28
Do tej pory prezydentów chowano w Warszawie.
Audio

Dziś podjęto decyzję, że tragicznie zmarły prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką spoczną na Wawelu.


Janusz Osica, historyk z Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego decyzję o pochowaniu Lecha Kaczyńskiego na Wawelu uważa za odstępstwo od normy.

- Nasi prezydenci byli chowani w Warszawie - mówi. Wspomina, że leży tu zarówno Stanisław Wojciechowski jak i Gabriel Narutowicz.

- Nie ma sztywnych reguł kogo chowamy na Wawelu. Chowamy tam przede wszystkim wielkich Polaków – uważa Tomasz Wiścicki z miesięcznika "Więź". Pozytywnie ocenia tę decyzję, ponieważ Polakom brakuje dziś symboli, a pochówek na Wawelu nim jest. "Dokumentuje też polską historię".

Tomasz Wiścicki w śmierci Lecha Kaczyńskiego i w niedługim czasie jego pochówku widzi analogię z Józefem Piłsudskim. - Ani to nie była postać bez wad, ani powszechnie akceptowana, ale jej śmierć wywołała powszechną żałobę - mówi o Piłsudskim.

Para prezydencka zostanie pochowana w krypcie Piłsudskiego.

Osica natomiast pochówek ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie określa jako dobrą decyzję. - To niemal jak symbol powrotu polskiej emigracji do Warszawy - mówi.

(łk)

Czytaj także

Ostatnia droga Lecha i Marii Kaczyńskich

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2010 07:52
Lech Kaczyński spocznie w niedzielę w podziemiach Katedry Wawelskiej. Trumny z ciałami prezydenta i jego żony zostaną złożone w alabastrowym sarkofagu, umieszczonym w przedsionku krypty Piłsudskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cała Polska żegnała Parę Prezydencką

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2010 21:40
W kilkunastu miastach ustawiono telebimy, aby mieszkańcy mogli razem przeżywać to, co działo się w Krakowie. W wielu miejscach odprawiono msze święte za dusze Lecha i Marii Kaczyńskich i pozostałych ofiar katastrofy sprzed tygodnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pochowani obok Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2010 20:51
Tysiące krakowian, przyjezdnych oraz przedstawicieli zagranicznych władz pożegnało w Krakowie tragicznie zmarłych Marię i Lecha Kaczyńskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakończyć dyskusję w sprawie miejsca pochówku prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2010 08:06
Zbigniew Brzeziński apeluje do Polaków - zakończcie dyskusję w sprawie miejsca pochówku prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Amerykański polityk wpisał się do księgi kondolencyjnej w ambasadzie polskiej w Waszyngtonie.
rozwiń zwiń