Patryk Jaki o sprawie Tomasza Komendy: nie wiem, gdzie ci sędziowie mieli głowy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 07:55
- Będzie prowadzone odrębne śledztwo, kto odpowiada za to, że niewinny człowiek 18 lat spędził w więzieniu. Uważam, że ktoś ze tę sprawę powinien ponieść konsekwencje - mówił na antenie radiowej Jedynki Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.
Audio
  • Wobec sędziów, którzy skazali Tomasza Komendę, powinny zostać wyciągnięte konsekwencje (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • Wobec sędziów, którzy skazali Tomasza Komendę, powinny zostać wyciągnięte konsekwencje (Sygnały dnia/Jedynka)

Wrocławski Sąd Penitencjarny zdecydował o warunkowym zwolnieniu Tomasza Komendy, który 18 lat temu trafił za kratki oskarżony, a następnie skazany za gwałt i zabójstwo Małgorzaty Kwiatkowskiej w 1997 roku w Miłoszycach pod Wrocławiem. Zdaniem prokuratury, mężczyzna jest niewinny.

- Wszystkim się wydawało, że jak w kampanii wyborczej obiecywaliśmy, że będziemy walczyć o sprawiedliwość, to żartujemy. A tu się nagle okazuje, że nie dość, że mafie trafiają do więzienia, nie dość że udaje się ściągać miliardy złotych z szarej strefy, udaje się wyjaśniać stare, nigdy nie wyjaśnione morderstwa, takie jak sprawa pani Cygan czy byłego premiera PRL, to jeszcze udaje się znaleźć takie sprawy, gdzie człowiek jest ewidentnie niewinny i doprowadzić do tego, żeby wyszedł z więzienia - stwierdził Patryk Jaki. - To jest właśnie uczciwa i sprawiedliwa Polska - dodał.

Patryk Jaki mówił, że to Zbigniew Ziobro polecił przyjrzeć się sprawie Komendy. - Przykre jest to, jak patrzy się na III RP, co potrafiła robić z ludźmi, co potrafiła robić z takim biednym panem Tomaszem. Gdyby nie to, że obecny minister sprawiedliwości polecił ponownie sprawdzić tę sprawę, to Tomasz Komenda pewnie by odsiedział 25 lat - zaznaczył polityk.

- Będzie prowadzone odrębne śledztwo, kto odpowiada za to, że niewinny człowiek 18 lat spędził w więzieniu. To jest sprawa absolutnie niesamowita. Uważam, że ktoś ze tę sprawę powinien ponieść konsekwencje - podkreślił polityk.

Prowadząca Katarzyna Gójska przytoczyła okoliczności zdarzenia, za które Tomasz Komenda poszedł niesłusznie do więzienia. Skazany znajdował się wiele kilometrów od miejsca popełnienia przestępstwa w momencie, gdy do niego doszło. - Motywy mogą być tutaj różne: albo krycie kogoś, albo szybie pokazanie, że kogoś mamy, albo zwykła głupota. Pamiętajmy, że mamy w Polsce postępowanie instancyjne, kilku sędziów musiało coś takiego zatwierdzić. Ja nie wiem gdzie oni mieli wtedy głowy - mówił Jaki.   

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Patryk Jaki (wiceminister sprawiedliwości)

Data emisji: 16.03.2018

Godzina emisji: 7.16

dcz/abi

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ryszard Czarnecki: UE liczy się z silnym, tymi którzy mają karty w ręku

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 08:32
To, że nas atakują z zewnątrz - ideologicznie, politycznie i czasem ekonomicznie - temu się nie dziwmy. Im bardziej Polska będzie silna, im bardziej konkurencyjna, tym bardziej będziemy poszturchiwani - powiedział w "Sygnałach dnia" eurodeputowany Ryszard Czarnecki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka ze smogiem. "Nie ma jednej przyczyny fatalnej jakości powietrza w Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 08:59
- Smog nie pojawił się 6 stycznia ubiegłego roku, kiedy dotarł do Warszawy. Z jakością powietrza borykamy się w Polsce od co najmniej 20 lat, a tak naprawdę jeszcze wcześniej w PRL-u, tylko wtedy tego smogu nie mierzyliśmy - mówiła w "Sygnałach dnia" minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Sawicki nie wyklucza koalicji z PiS w samorządach

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 09:28
Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Marek Sawicki powiedział, że jego ugrupowanie chce budować przed jesiennymi wyborami samorządowymi ludowo-konserwatywny blok wyborczy. Zdaniem gościa "Sygnałów Dnia", ma to być alternatywa dla zwalczających się wzajemnie Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń