W sobotę pożegnaliśmy 10 ofiar katastrofy

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2010 15:12
Ks. infułat Roman Indrzejczyk, kpt. mjr Arkadiusz Protasiuk, Stefan Melak. To ich m.in. pożegnaliśmy w sobotę.

Dziś w całym kraju odbyły się kolejne pogrzeby ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Pożegnaliśmy 10 ofiar katastrofy rządowego TU-154M.

- Edward Duchnowski

Mszą św. w kościele św. Andrzeja Boboli w Warszawie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe sekretarza generalnego Zarządu Głównego Związku Sybiraków Edwarda Duchnowskiego. Mszę odprawił proboszcz parafii ksiądz Kazimierz Kubacki. Powiedział, że sprawuje liturgię dziękczynną, gdyż trzeba dziękować Bogu za ludzi, którzy poświęcili życie idei i stanowili elitę narodu. Przypomniał działalność Edwarda Duchnowskiego na rzecz zachowania pamięci o wydarzeniach, w których sam uczestniczył: został wywieziony na Syberię jako dziesięcioletni chłopiec. Ojciec Edwarda Duchnowskiego zginął w Katyniu. W uroczystości uczestniczyli rodzina i przyjaciele Duchnowskiego oraz przedstawiciele Związku Sybiraków i mieszkańcy Warszawy. Przy trumnie stała warta honorowa. W kościele były także liczne poczty sztandarowe. Po nabożeństwie na cmentarzu w Marysinie Wawerskim przy ul. Korkowej odbył się pogrzeb.

- Gen. Kazimierz Gilarski

Mszą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego rozpoczęły się w Warszawie uroczystości pogrzebowe gen. Kazimierza Gilarskiego, dowódcy Garnizonu Warszawa. "Dziękujemy, że byłeś wspaniałym człowiekiem, który posiadał miłość, wiarę i człowieczeństwo. (...) Byłeś człowiekiem reprezentacyjnym, nie tylko przez wygląd i elegancję. (...) Byłeś reprezentacyjny jako mąż, ojciec, katolik - człowiek który rozumiał kościół" - powiedział w homilii mszy ks. Sławomir Żarski. "Byłeś drogi Kaziu, wielkim ceremoniarzem. (...) Wierzymy, że jesteś teraz wielkim ceremoniarzem boskim, że w niebie ustawiasz w szyku anioły: - mówił duchowny. Jako dowódca Garnizonu Warszawa gen. Gilarski odpowiadał za organizację największych uroczystości. Opracował pierwszy po 1989 r. podręcznik - "Ceremoniał wojskowy", który reguluje dziś udział wojska w ceremoniach patriotyczno-religijnych. Po nabożeństwie odbył się pogrzeb na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

- Ks. infułat Roman Indrzejczyk

Mszą żałobną w kościele p.w. Dzieciątka Jezus na warszawskim Żoliborzu rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe prezydenckiego kapelana i spowiednika ks. Romana Indrzejczyka. Mszy pogrzebowej celebrowanej przez około stu księży, przewodniczył prymas senior, kardynał Józef Glemp, i biskup Marian Duś. Zgodnie z ostatnią wolą księdza Indrzejczyka, nie było przemówień ani nawet homilii. Zamiast niej biskup Duś odczytał ostatnie słowo zmarłego kapłana, który napisał między innymi: "Przemawiałem do was przy różnych okazjach, różnych okolicznościach. Próbowałem wam służyć dobrze. Próbowałem pomagać wam poznawać Boga. Kochałem was i kochałem swoją pracę. Starałem się oddać wam swoje serce, cieszę się, że mogłem być z wami". We mszy uczestniczyła rodzina tragicznie zmarłego, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta z ministrami Jackiem Michałowskim i Maciejem Łopińskim oraz byli premierzy: Tadeusz Mazowiecki i Jarosław Kaczyński. Minister Łopiński w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej wręczył rodzinie księdza Indrzejczyka przyznany mu pośmiertnie Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Ksiądz Indrzejczyk był proboszczem parafii Dzieciątka Jezus w latach 1986-2004. Od 2005 roku pełnił funkcję kapelana prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ks. Indrzejczyk był proboszczem parafii pw. Dzieciątka Jezus przez 18 lat (1986-2004). Po nabożeństwie odbył się pogrzeb na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

- Gen. Bronisław Kwiatkowski

W Bazylice Mariackiej w Krakowie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe gen. Bronisława Kwiatkowskiego - Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych. Mszy św. przewodniczy kardynał Franciszek Macharski. Na początku uroczystości odczytano postanowienie o pośmiertnym awansowaniu gen. broni Bronisława Kwiatkowskiego na stopień generała i przyznaniu mu Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski. Obok najbliższej rodziny i przyjaciół, generała pożegnali wysocy rangą przedstawiciele wojska, m.in. szef BBN Stanisław Koziej i p.o. szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Stachowiak. W ostatniej drodze towarzyszyły mu delegacje jednostek wojskowych oraz żołnierze i pracownicy Dowództwa Operacyjnego. Gen. Bronisław Kwiatkowski był doskonałym profesjonalistą, pracowitym i koleżeńskim człowiekiem - powiedział o zmarłym w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem Dowódcy Operacyjnym Sił Zbrojnych ks. płk Stanisław Gulak. "Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych straciło swojego przełożonego najwyższego formatu. W sobotę 10 kwietnia w wypadku lotniczym na służbie ojczyźnie zginął gen. Bronisław Kwiatkowski. W opinii przełożonych i kolegów, świetny profesjonalista i człowiek. Człowiek ambitny, pracowity i koleżeński; dla najbliższych był i pozostanie umiłowanym synem, wspaniałym mężem i kochanym tatusiem" - mówił w homilii ks. Gulak, dziekan dekanatu wojsk specjalnych. Kondukt żałobny ulicami Krakowa przejechał na Cmentarz Salwatorski, gdzie gen. Kwiatkowski został pochowany.

- Stefan Melak, prezes Komitetu Katyńskiego. O godz. 13 odbyła się msza św. w kościele Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Po mszy odbył się pogrzeb na Cmentarzu Powązkowskim.

- Gen. Stanisław Nałęcz-Komornicki

Setki osób - rodzina, przyjaciele i kombatanci - uczestniczyły w mszy żałobnej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie w intencji gen. Stanisława Nałęcz-Komornickiego - Kanclerza Kapituły Orderu Virtuti Militari. Przy nakrytej biało-czerwona flagą trumnie wartę pełnili żołnierze. W homilii nabożeństwa podkreślono, że dla generała honor i bezgraniczna służba ojczyźnie były najwyższymi wartościami. Nałęcz-Komornicki był członkiem m.in. Związku Pisarzy Polskich i Polskiego Towarzystwa Historycznego. Od 1993 r. - powołany przez prezydenta - pełnił funkcję kanclerza Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 2008 r. rozpoczął czwartą kadencję na tym stanowisku. Po nabożeństwie żałobnym odbył się pogrzeb na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

- Ks. Adam Pilch

Nabożeństwem żałobnym w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zastępcy ewangelickiego biskupa polowego księdza Adama Pilcha. "Był człowiekiem dialogu, jako ekumenista zapisał się w pamięci warszawiaków" - powiedział podczas uroczystości na cmentarzu ks. Bogusław Milerski, prorektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Podkreślił, że ks. Adam Pilch był żołnierzem i pastorem żołnierzy i wykonywał swoje obowiązki do końca. Dodał, że parafianie zapamiętają go jako osobę "mądrą, skromną, oszczędną w formie i nieszukającą zaszczytów". W uroczystości uczestniczyli rodzina, przyjaciele, przedstawiciele MON, Akademii Lotniczej w Dęblinie i parafianie ks. Pilcha. Ks. pułkownik Pilch, pełniący obowiązki Naczelnego Kapelana Wojskowego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, zginął 10 kwietnia pod Smoleńskiem w katastrofie prezydenckiego samolotu. Pośmiertnie został mianowany na stopień generała brygady i odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Po nabożeństwie trumna z ciałem Pilcha została przewieziona na cmentarz ewangelicko-augsburski w Warszawie przy ul. Młynarskiej, gdzie ks. Pilch został pochowany.

- Arkadiusz Protasiuk

Uroczystości mjr pil. Arkadiusza Protasiuka rozpoczęły się w Grodzisku Mazowieckim. Mjr Protasiuk był kapitanem załogi prezydenckiego samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem. W kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy odbyła się msza św. Niespełna 36-letni Arkadiusz Protasiuk pochodził z Siedlec, był absolwentem Liceum Lotniczego w Dęblinie i Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie (1997 r.), ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (1999 r.) oraz studia podyplomowe na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej (2003 r.). Od 1997 r. służył w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Był pilotem klasy mistrzowskiej, legitymującym się nalotem ogólnym 3528 godzin, w tym 2937 godzin na Tu-154M. W 2005 r. został odznaczony brązowym medalem "Za Zasługi Dla Obronności Kraju". Zostawił żonę i dwójkę dzieci. Po mszy odbył się pogrzeb na cmentarzu parafialnym w Grodzisku Mazowieckim.

- Edward Wojtas

Mszą świętą w archikatedrze lubelskiej rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe posła Polskiego Stronnictwa Ludowego Edwarda Wojtasa. "Pan Edward przygotowywał się, żeby reprezentować nas w europarlamencie, w Brukseli. Bóg pokierował inaczej. Będzie reprezentował nas przed Bożym tronem, w najwyższej instancji. Ufajmy, że jego wrażliwość, troska i otwartość będzie równie skuteczna, jak w wielu innych działaniach, które podejmował" - powiedział metropolita lubelski abp Józef Życiński, który przewodniczył mszy św. pogrzebowej. W nabożeństwie uczestniczyli m.in. wicemarszałek Sejmu Ewa Kierzkowska, minister pracy Jolanta Fedak, minister rolnictwa Marek Sawicki, posłowie PSL Jarosław Kalinowski, Stanisław Żelichowski. Wojtas został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w służbie. Odznaczenie wręczyła rodzinie zmarłego wicemarszałek Kierzkowska. Po mszy kondukt żałobny przejechał przez centrum miasta na cmentarz przy ul. Lipowej, gdzie nastąpiło złożenie ciała do grobu.

- Artur Ziętek Nawigator. O godz. 15.00 odbyła się msza św. w kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Apostołów w Radomiu, na ul. Młodzianowskiej. Po mszy odbył się pogrzeb na cmentarzu komunalnym w Radomiu przy ul. Firleja.

(pm), IAR, PAP

Czytaj także

Edward Wojtas

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2010 13:54
Edward Wojtas poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"DGP": cios w środowisko walczące o prawdę

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2010 06:39
"Dziennik Gazeta Prawna" pisze o członkach Rodzin Katyńskich, którzy zginęli w katastrofie w Smoleńsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żegnamy kolejne ofiary katastrofy

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2010 12:30
W sobotę pożegnamy kolejne ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, do której doszło 10 kwietnia.
rozwiń zwiń