Marek Jakubiak: trzeba uzależnić pensje polityków od płacy minimalnej

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 08:30
Marek Jakubiak chce, by pensje polityków uzależnione były od kwoty płacy minimalnej. - Logika tego działania polega na tym, żeby minister mógł więcej zarabiać, najpierw musi więcej zarabiać ten najuboższy - mówił radiowej Jedynce poseł Kukiz'15.
Audio
  • Marek Jakubiak o uposażeniach polityków, sądownictwie i sędziach gospodarczych (Sygnały dnia/Jedynka)

- Wszyscy ci, którzy wypłacają sobie pensje z podatków, powinni zarabiać tak zwane mnożniki, czyli krotności minimalnej pensji w Polsce. I każda podwyżka, która miałaby miejsce w Polsce musiałaby się zaczynać od podnoszenia minimalnej pensji. Chcemy wyraźnie powiązać tych najbiedniejszych z tymi najbogatszymi. Logika tego działania polega na tym, że jeśli minister miałby więcej zarabiać, najpierw musi więcej zarabiać ten najuboższy - tłumaczył Jakubiak.

O potrzebie podwyższenia uposażeń w gabinetach politycznych w poszczególnych ministerstwach m.in. mówił wcześniej w Polskim Radiu wicepremier Jarosław Gowin. Jak uzasadniał, nie chodzi o to, by ludzi nagradzać za ich zaangażowanie polityczne, ale o to, by pozyskiwać dobrych specjalistów, którzy będą w stanie skutecznie reagować, np. na środowiska lobbingowe. W odpowiedzi na to Marek Jakubiak stwierdził, że w tej kwestii potrzebne jest odwrócenie ścieżki legislacyjnej tak, by tworzenie ustaw miało miejsce w Sejmie, a nie w biurach poszczególnych ministerstw. - Władza wykonawcza musi być oddzielona od ustawodawczej. A tymczasem mamy gabinetowo-parlamentarny system, gdzie ustawy pisze się w ministerstwach, a Sejm jest tylko od ich "klepania". Wszystkie pieniądze, które wydawane są w ministerstwach, powinny być wydawane w Sejmie. Ministerstwa ni mniej, ni więcej są od roboty, którą wymyśli im Sejm - mówił poseł Kukiz'15

Ponadto Marek Jakubiak odniósł się do propozycji Nowoczesnej ws. sądów gospodarczych. - Gospodarka w Polsce jest tak skomplikowana dzięki bardzo skomplikowanym przepisom, że powinni się tym zajmować sędziowie, którzy mają pojecie o tym co piszą i mówią. Natomiast jeśli czytam projekt Nowoczesnej, w którym jest, że to notariusze powinni się zajmować nakazami zapłaty, to ja przepraszam, ale szaleństwo nie ma granic. Każdy nakaz zapłaty może w każdej chwili stać się procesem sądowym - komentował Jakubiak. - Sądy gospodarcze nie byłyby potrzebne, gdyby były proste przepisy, tak jak Kukiz'15 proponuje: jednoprocentowy podatek przychodowy. Wtedy rozstrzyga się czy ktoś zapłacił, czy nie, a nie dlaczego nie zapłacił - zauważył Jakubiak. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek 

Gość: Marek Jakubiak (Kukiz'15)

Data emisji: 22.03.2018

Godzina emisji: 7.14

dad/abi

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Jaka przyszłość PSL w Sejmie?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2018 14:01
W sobotę (20.01) w Kraśniku odbyła się konferencja Polskiego Stronnictwa Ludowego. Była poświęcona sprawom programowym przed wyborami samorządowymi, ale zdominowała ją informacja, że jedyny z Podlasia poseł PSL Mieczysław Baszko przechodzi od Porozumienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto kandydatem PiS w Warszawie? Rozmowa z Michałem Dworczykiem

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 08:21
– W tej chwili jestem skupiony na pracy w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. Polityk Prawa i Sprawiedliwości, obok Patryka Jakiego, jest typowany na kandydata Zjednoczonej Prawicy w nadchodzących wyborach prezydenckich w Warszawie.
rozwiń zwiń