Jerzy Stuhr: w swym życiu spotykałem właściwych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 15:14
W Teatrze Polskim odbyła się (26.03) uroczysta gala wręczenia Orłów 2018. Nagrodę w kategorii Osiągnięcia Życia otrzymał aktor, reżyser, wieloletni pedagog i wykładowca Jerzy Stuhr.
Audio
  • Jerzy Stuhr o zawodzie aktora (Sygnały dnia/Jedynka)
Aktor Jerzy Stuhr z Orłem za Osiągnięcia Życia
Aktor Jerzy Stuhr z Orłem za Osiągnięcia ŻyciaFoto: PAP/Stach Leszczyński

Wspominając swą pracę zawodową aktor uznał, że miał szczęście do ludzi. Od nich się uczył, podpatrywał ich, podsłuchiwał, coś współtworzył. - To było moje największe szczęście w życiu zawodowym - mówi.

Jerzy Stuhr żartuje też z siebie i zawodu. - Jestem poważnie traktowany mimo niepoważnego zawodu - oznajmia. A pytany dlaczego zawód aktora miałby być niepoważny odpowiada, że jak można poważnie traktować kogoś, kto szminkuje się w garderobie przed lustrem i pięć razy dziennie się przebiera.

Aktor zdradza też tajniki swej pracy i opisuje, jak u niego przebiega droga od pomysłu do jego realizacji. Pytany czego mu życzyć Jerzy Stuhr odpowiedział: "szczęścia". - Ci na Titanicu wszyscy byli zdrowi - zakończył rozmowę filozoficznym stwierdzeniem.

Posłuchaj całego wywiadu.

Polskie Nagrody Filmowe zostały wręczone po raz 20. Najlepszym filmem tego dwudziestolecia okazał się obraz Romana Polańskiego "Pianista". Niekwestionowanym zwycięzcą był debiut Piotra Domalewskiego pt. "Cicha noc", który otrzymał aż 10 statuetek, w tym za najlepszy film roku, reżyserię i scenariusz.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Jerzy Stuhr (aktor, reżyser, wieloletni pedagog i wykładowca)

Data emisji: 27.03.2018

Godzina emisji: 8.15

ag/mg

Czytaj także

Jerzy Stuhr: "Obywatel" to film wyłącznie dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 08:59
- Zrobiłem ten film, bo musiałem - opowiada o swoim najnowszym filmie Jerzy Stuhr. Aktor i reżyser przyznaje, że "Obywatela" cudzoziemcom trudno będzie zrozumieć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stuhr o "Rewizorze": postacie z komedii Gogola przeniosłem do współczesności

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 08:00
- Każdego dnia obserwuję bezkrytyczne podejście do tych, od których zależy nasz żywot, np. prezes jakiejś partii opowiada marny dowcip, a my się z niego śmiejemy - mówi aktor i reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ożenek" Gogola - wciąż aktualna opowieść o naszych tęsknotach

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2017 12:00
- Chcieliśmy zrobić Gogola tak jak sobie życzył, żeby jego literatura była odczytywana - jako śmiech przez łzy. Chcieliśmy zrobić spektakl w którym salwy śmiechu będą przeplatane autentycznym wzruszeniem - mówi Michał Żebrowski wcielający się w rolę Podkolesina w "Ożenku". 
rozwiń zwiń