Szef MON: cena, którą wynegocjowaliśmy za system Patriot, jest dobra

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 08:06
Szef MON Mariusz Błaszczak zapewnia, że Polska wynegocjowała dobrą cenę za zakup amerykańskiego systemu Patriot. Umowa w tej sprawie została podpisana w środę w Warszawie. 
Audio
  • Mariusz Błaszczak o zakupie systemu Patriot (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • Mariusz Błaszczak o zakupie systemu Patriot (Sygnały dnia/Jedynka)

Minister obrony narodowej podpisał umowy na realizację I etapu programu "Wisła". Polska otrzyma system antyrakietowy Patriot. Cena pierwszej fazy programu Wisła to 4 miliardy 750 milionów dolarów. Pod koniec ubiegłego roku mówiono o kontrakcie wartym 10 miliardów. Mariusz Błaszczak powiedział w radiowej Jedynce, że jest zadowolony z zawartej umowy.

Ostateczna cena jest dobra. Wprawdzie spadła o połowę od ceny wyjściowej, ale taki jest efekt negocjacji. Tyle ten system kosztuje, ale oczywiście wszystko zależy też od konfiguracji. My otrzymamy Patrioty najnowszej generacji. Oprócz nas dysponują nim jeszcze Amerykanie, dlatego czujemy się wyróżnieni - powiedział Mariusz Błaszczak.

Szef MON dodał, że zlecenia w ramach umowy offsetowej trafią do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. - Doprowadziliśmy do tego, że w Polsce będą produkowane środki łączności, elementy wyrzutni i środki transportu. Pieniądze trafią do zakładów Polskiej Grupy Zbrojeniowej. To nie tylko offset o wartości prawie miliarda złotych, ale także polonizacja tych elementów - dodał Błaszczak.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek 

Gość: Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej)

Data emisji: 29.03.2018

Godzina emisji: 7.15

IAR/koz/abi

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

To fakt: system Patriot będzie strzegł polskiego nieba. Zobacz ile będzie kosztował

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 11:16
Amerykański system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy Patriot stanie się podstawą programu obrony powietrznej Wisła; w środę w Warszawie, po blisko trzech latach negocjacji, został podpisany kontrakt między Polską a USA o zakupie tych zestawów. Polska dołączy do kilkunastu użytkowników systemu, wśród których – poza Stanami Zjednoczonymi – są Niemcy, Holandia, Izrael, Japonia i Korea Południowa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest umowa na system antyrakietowy Patriot. "To wprowadzenie Polski w zupełnie nowy świat"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 13:41
Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w Warszawie umowę na zakup amerykańskiego systemu rakietowego Patriot. Minister obrony narodowej poinformował, że cena pierwszej fazy programu Wisła to 4 miliardy 750 milionów dolarów. Wcześniej, w listopadzie ubiegłego roku mówiło się o kontrakcie wartym 10 miliardów. W uroczystości w Warszawie uczestniczyli prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i ambasador USA w Polsce Paul W. Jones. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Departament Stanu USA: zakup Patriotów wzmocni Polskę, USA i NATO

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 06:36
Amerykańskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie, w którym stwierdziło, że podpisanie przez Polskę i USA umowy o zakupie systemu obronnego Patriot "wzmocni bezpieczeństwo i możliwości obronne USA, Polski i NATO na wschodniej flance Sojuszu".
rozwiń zwiń