Adam Bielan: nie ma zgody na przejmowanie mienia utraconego przez obywateli RP po II wojnie światowej przez organizacje międzynarodowe

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 09:35
- Mamy w tym roku wybory do kongresu, dlatego zarówno senatorowie jak i członkowie izby reprezentantów są poddani większej presji ze strony rozmaitych zorganizowanych środowisk – powiedział na antenie Polskiego Radia Adam Bielan. Wicemarszałek senatu był gościem "Sygnałów dnia".
Audio
  • Adam Bielan o liście amerykańskich senatorów (Jedynka/Sygnały Dnia)

Grupa 59. amerykańskich senatorów, czyli więcej niż połowa Senatu, wyższej izby Kongresu, w liście wystosowanym do premiera Mateusza Morawieckiego zaapelowała o przyjęcie ustawy reprywatyzacyjnej, sprawiedliwej wobec polskich Żydów, którzy przeżyli Holokaust i ich rodzin. Senatorowie w liście wyrażają rozczarowanie, że "Polska jest jedynym poważnym państwem Europy, które do tej pory nie przyjęło narodowej, kompleksowej ustawy przewidującej restytucję mienia, bądź odszkodowania za własność prywatną", jednak "żywią nadzieję, że wkrótce to nastąpi". 

- Nie ma co ukrywać, że organizacje żydowskie, działające na rzecz Izraela, organizacje zajmujące się restytucją mienia po II wojnie światowej są w Stanach Zjednoczonych niezwykle wpływowe i bardzo wielu polityków z tymi organizacjami się liczy – powiedział Adam Bielan. - Stanowisko zawarte w tym liście nie jest niczym nowym, takie listy powstają tam bardzo często, podchodziłbym do tego bardzo spokojnie- podkreślał gość radiowej Jedynki.

Gość "Sygnałów Dania" mówił, że projekt ustawy reprywatyzacyjnej nie przewiduje możliwości, by mienie, co do którego nie ma roszczeń ze strony spadkobierców, mogłoby przejmowane przez różne organizacje reprezentujące określone środowiska na świecie.

- Nie ma na to przyzwolenia społecznego. Ta sprawa musiałaby być rozstrzygnięta w referendum. Rezolucja amerykańskich senatorów ma znaczenie symboliczne – dodał wicemarszałek senatu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek 

Gość: Adam Bielan (wicemarszałek sentau)

Data emisji: 29.03.2018

Godzina emisji: 8.15

ms/kh

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Rzeczniczka rządu zapewnia: współpraca strategiczna z USA - niezagrożona

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 13:39
Dwustronna współpraca strategiczna z USA nie jest zagrożona, kontakty dyplomatyczne pozostają na dotychczasowym poziomie - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, odnosząc się do informacji Onetu, zgodnie z którymi Amerykanie wprowadzili sankcje wobec polskich władz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dymisja Tillersona, jest nowy sekretarzu stanu USA. Adam Bielan: nasze stosunki nie ulegną zmianie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 17:44
- Ta zmiana jest neutralna z punktu widzenia polskiej racji stanu. Osoby, które były odpowiedzialne za współpracę z polskim rządem pozostają na swoich stanowiskach. Dlatego nie sądzę, żeby nasze relacje w jakikolwiek sposób mogły ucierpieć - powiedział w rozmowie z dziennikarzem portalu PolskieRadio.pl, wicemarszałek Senatu, Adam Bielan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie prezydentów Polski i USA? "Szukamy kalendarzowego terminu"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 09:38
- W Waszyngtonie usłyszałem, że jest wola ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa, żeby spotkanie z prezydentem Polski Andrzejem Dudą odbyło się w tym roku; teraz szukamy kalendarzowego terminu - powiedział w "Sygnałach dnia" szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń