X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak przez lata zmieniały się tradycje i zwyczaje wielkanocne?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 08:33
- To, co w czasie Wielkanocy widzimy na stole, to nie tylko potrawy, ale także nasza tożsamość narodowa - powiedział na antenie Jedynki prof. Grzegorz Rusak, znawca kuchni staropolskiej.
Audio
  • Prof. Grzegorz Rusak o tradycjach wielkanocnych (Sygnały dnia/Jedynka)
Wielkanoc
WielkanocFoto: Evgeny Atamanenko/Shutterstock.com

Wielka Sobota to w Kościele katolickim dzień ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Dziś nie odprawia się mszy. Tradycyjnie to także dzień święcenia pokarmów, spożywanych później w Niedzielę Wielkanocną. 

Pokarmy przynoszone są zwykle w wiklinowych koszykach przyozdobionych koronkowymi serwetkami. W tradycyjnej święconce nie może zabraknąć chleba - na pamiątkę cudownego rozmnożenia chleba dokonanego przez Chrystusa na pustyni, jaj - symbolu nowego życia oraz mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego spożywanego przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy. 

- Nie wszyscy o tym wiedzą, ale dawniej to ksiądz przyjeżdżał święcić stoły. Teraz to my przychodzimy ze święconką do kościoła. To co stawiamy w święta na stole, nie jest przypadkowe. To wszystko związane jest z wielką symboliką. Stół wielkanocny przez lata pokazywał np. zmiany w spożyciu mięsa w Polsce. My nigdy nie jedliśmy tyle wieprzowiny ile jemy teraz. Dawniej królowała wołowina. Zniknęła też z naszych stołów baranina - powiedział Grzegorz Rusak.

Gość Jedynki dodał, że sposób obchodzenia Wielkanocy był jednym z głównych sposobów na obronienie tożsamości narodowej, w czasach kiedy nie było państwa. Naród, który nie ma za sobą cudownej, bogatej przeszłości i wielkiej historii, nie ma kuchni. Tradycja to mądrość pokoleń zamknięta właśnie m.in. na stole.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: prof. Grzegorz Rusak (znawca kuchni staropolskiej)

Data emisji: 10.03.2018 

Godzina emisji: 7.15

koz/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak