W Światowym Dniu Zdrowia zwróć uwagę na swoje serce

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 07:14
Światowy Dzień Zdrowia to święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.
Audio
  • Arytmia może być groźna dla zdrowia (Sygnały dnia/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: DarkoStojanovic/pixabay

"Zdrowie dla wszystkich" to nie tylko hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, ale wizja przyświecająca od ponad siedemdziesięciu lat, działalności Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Doskonały, najwyższy możliwy poziom zdrowia dla wszystkich ludzi, to wyzwanie dla światowych liderów i motyw przewodni wspierania krajów w dążeniu do Uniwersalnej Opieki Zdrowotnej (UHC).

- Jako środowisko lekarskie i środowisko wszystkich pracowników ochrony zdrowia staramy się dążyć do tego, żeby na każdym etapie, w każdym momencie zagrożenia zdrowia, czy rozwoju jakiś chorób, czy wreszcie konieczności leczenia złożonych patologii być zawsze dostępnym i pacjentom pomagać jak najlepiej - mówi prof. Maciej Sterlińskm, kardiolog. Przyznaje, że idee i cele sobie, a życie sobie razem ze swoimi ograniczeniami i trudnościami.

Nawiązując do kardiologii profesor podkreśla, że najbardziej rozpowszechniona w tej dziedzinie jest arytmia. - Ona sama nie jest jednostką chorobową, ale towarzyszy innym schorzeniom - wyjaśnia. Łagodna jest objawem fizjologicznym, a w stanie zaawansowanym jest groźna dla zdrowia. Szczególnie migotanie przedsionków.

Posłuchaj jakie mogą być następstwa arytmii serca i migotania przedsionków.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: prof. Maciej Sterliński (kardiolog, Instytut Kardiologii w Warszawie)

Data emisji: 7.04.2018

Godzina emisji: 7.15

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy spożywają za dużo soli

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 14:18
W Światowym Tygodniu Walki z Nadmiernym Spożyciem Soli (World Salt Awareness Week) mówimy o naukowych dowodach dotyczących szerokiego i bardzo szkodliwego wpływ nadmiernego spożycia soli na zdrowie człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podstępną sepsę łatwo pomylić z grypą

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 11:44
W początkowym stadium sepsa przypomina banalną infekcję i można ją pomylić z grypą. Jedyna różnica polega na tym, że grypa rozwija się stosunkowo wolno, a sepsa błyskawicznie. Wtedy o losie chorego decydują wręcz minuty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poczuj moc oddechu i zmień swoje życie na lepsze

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 20:05
Zdrowy styl życia to ruch, dieta, brak stresu oraz... dobry, wyregulowany oddech. Umiejętność efektywnego oddychania  w sposób naturalny poprawia jakość życia, redukuje stres i pogłębia rozwój osobisty.
rozwiń zwiń