Centrum Medycyny Regeneracyjnej - nadzieja na długowieczność

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 15:00
Polscy naukowcy opracowali nowatorską metodę leczenia komórkami macierzystymi. Prof. Mariusz Ratajczak i dr Magdalena Kucia wracają z USA, aby w Polsce tworzyć Centrum Medycyny Regeneracyjnej na najwyższym światowym poziomie.
Audio
  • Prof. Mariusz Ratajczak i dr Magdalena Kucia o wykorzystaniu komórek macierzystych (Sygnały dnia/Jedynka)
Komórki macierzyste
Komórki macierzysteFoto: pixabay

Ich zespół badawczy opatentował komórki VSELs (very small embronic like stem cells) - komórki macierzyste izolowane z dorosłych tkanek. - Zajmujemy się tym od bardzo wielu lat, w 2006 roku zidentyfikowaliśmy komórki, które przypominają te embrionalne, wierzymy, że jest to pozostałość z rozwoju embrionalnego. Nasza perspektywa wydłużenia życia to zachowanie tych komórek macierzystych, które znajdują się w dorosłych tkankach - mówi dr Magdalena Kucia.

- To nasze polskie odkrycie. Teraz jest wyzwanie dla współczesnej farmakologii, żeby opracować nowe leki utrzymujące te komórki w jak najlepszej kondycji. Dzięki temu będziemy się lepiej regenerować i mamy szansę na poprawę jakości życia - dodaje prof. Mariusz Ratajczak.

Naukowcy pracują też nad "ekspansją pozaustrojową komórek macierzystych", czyli wykorzystywaniem ich do leczenia szeregu schorzeń, np. oparzeń skórnych, trudno gojących się owrzodzeń skóry, schorzeń układu krwiotwórczego, uszkodzeń mięśnia sercowego, wątroby oraz niektórych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego.

Centrum Medycyny Regeneracyjnej będzie się mieścić przy Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT).

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: prof. Mariusz Ratajczak i dr Magdalena Kucia 

Data emisji: 14.04.2018

Godzina emisji: 8.15

mg/bch

Czytaj także

Pudzianowski przetarł ślady. Sukces leczenia komórkami macierzystymi

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 12:20
Leczenie komórkami macierzystymi pobranymi z krwi obwodowej daje znakomite efekty w leczeniu urazów i schorzeń narządów ruchu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rola diety w chorobie nowotworowej

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 12:45
Właściwy sposób odżywiania i odpowiednio skomponowana dieta może wspomóc organizm w walce z chorobą, korzystnie wpłynąć na odporność, czy też skrócić czas rekonwalescencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pomóc pacjentowi z chorobą Parkinsona?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 19:44
11 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Choroba Parkinsona to jedno z najczęstszych schorzeń neurodegeneracyjnych.
rozwiń zwiń