Dr Robert Wyszyński: to smutne, że do Polski wraca rocznie kilkuset repatriantów

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 09:16
- Inne kraje sprowadzają nawet po kilkaset tysięcy repatriantów w każdym roku - mówił w "Sygnałach dnia" socjolog, dr Robert Wyszyński. 
Audio
  • Dr Robert Wyszyński: to smutne, że do Polski wraca rocznie kilkuset repatriantów (Sygnały dnia/Jedynka)
Konferencja Re-Patria
Konferencja "Re-Patria"Foto: mat.promocyjne
Obejrzyj
201804170815_RobertWyszynski.mp4

Dziś (17.04) rozpoczyna się w Warszawie konferencja "Re-Patria", która ma na celu podsumowanie dotychczasowych działań prowadzonych przez władze rządowe i samorządowe oraz wypracowanie rekomendacji. Zadaniem ich będzie usprawnienie dalszego procesu repatriacji. Konferencję zorganizowało Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" oraz Program Pierwszy Polskiego Radia.

Dr Robert Wyszyński przekonywał w radiowej Jedynce, jak ważne jest sprowadzanie repatriantów i wskazywał jak duże sukcesy mają w tej sprawie inne kraje.

- Na Syberii szacuje się, że jest 60 tysięcy Polaków, a osób polskiego pochodzenia dużo więcej. Na Ukrainie od 200 tysięcy do 3 milionów. 2 mln Polaków mieszka w Brazylii. Po to jest konferencja "Re-Patria", aby wypracować metody repatriacji – podkreślał dr Robert Wyszyński.

Gość "Sygnałów dnia" mówił, że państwo powinno wprowadzić "dobry system stypendialny" dla repatriantów, a także uregulować wiele kwestii związanych m.in. z transferem składek czy służbą wojskową.

- Trzeba zacząć rozmowy z innymi państwami i zwiększyć liczbę konsulatów. Na Syberii jest jeden w Irkucku. To za mało - podkreślał dr Robert Wyszyński.

Radiowa Jedynka patronuje konferencji.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek 

Gość: dr Robert Wyszyński (socjolog)

Data emisji: 17.04.2018

Godzina emisji: 8.15

pp/ag

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Henryk Kowalczyk: mamy nadzieję, że do Polski wróci około 10 tys. repatriantów

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 08:37
- W nowej ustawie zmieniliśmy i poszerzyliśmy definicję repatrianta o współmałżonków osób polskiego pochodzenia. Nie chcemy rozbijać rodzin - mówi w "Sygnałach dnia" szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pani Jewgienia Stolik 82 lata temu trafiła do Kazachstanu. Dziś znów mieszka w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 19:10
Pani Jewgienia Stolik ma dziś 86 lat. Urodziła się na terenach dawnej I Rzeczypospolitej, skąd, jako czteroletnia dziewczynka, została zesłana przez sowieckie władze do Kazachstanu. Po 82 latach, wraz z synem, synową i ich dziećmi, wróciła do Ojczyzny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powrót do domu" - Ewelina Karpacz-Oboładze

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 16:17
Niedawno do Polski z Kazachstanu przyjechało 150 osób polskiego pochodzenia. Obecnie mieszkają w ośrodku adaptacyjnym w Pułtusku. Dzieci będą uczęszczać do polskich szkół.
rozwiń zwiń