Powstanie w getcie warszawskim. Wiedza przekazywana w szkole jest zbyt okrojona

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 09:29
- Szkolna świadomość na temat zagłady Żydów jest bardzo wybiórcza i ograniczona do kilku faktów – powiedziała w "Sygnałach dnia" dr Hanna Węgrzynek z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
Audio
  • Dr Hanna Węgrzynek o edukacji na temat Holokaustu (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • Dr Hanna Węgrzynek o edukacji na temat Holokaustu (Sygnały dnia/Jedynka)

Kilka dni temu pojawiła się publikacja opisująca wyniki badań, które ujawniono podczas konferencji w Stanach Zjednoczonych. W publikacji tej czytamy o niepokojących dziurach w świadomości o Holokauście. 41 proc. Amerykanów nie wie czym było Auschwitz, a niewiedza na temat tego, jak Hitler doszedł do władzy i ilu Żydów padło ofiarą Holokaustu jest ogromna. A jaki jest poziom wiedzy wśród Polaków?

Dr Hanna Węgrzynek, która bada naukowo, w jaki sposób zagłada Żydów jest przedstawiana w podręcznikach historii, mówi, że temat Holokaustu jest Polakom mało znany i wskazuje na zaniedbania w edukacji historycznej z okresu powojennego. - Był to jeden z tematów, który odgrywał ważną rolę polityczną. Tak było przez większość okresu powojennego i wydaje mi się, że ten temat nie jest wystarczająco znany. Mam wrażenie, że jest to świadomość bardzo wybiórcza i ograniczona do kilku faktów - twierdzi.  

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku. W nierównej walce, trwającej prawie miesiąc, słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.

Dziś mija 75 lat od tych wydarzeń. Z tej okazji na ulicach miast w Polsce i za granicą pojawią się wolontariusze, którzy już po raz 6. będą rozdawać żółte żonkile. Kwiaty nawiązują do nieformalnych obchodów z okresu PRL-u, kiedy to Marek Edelman (ostatni dowódca ŻOB) i towarzyszące mu osoby przychodziły pod pomnik bohaterów getta składając tam żółte żonkile, które akurat w tym okresie kwitły.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: dr Hanna Węgrzynek (historyk z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin)

Data emisji: 19.04.2018

Godzina emisji: 8.15

abi/kk

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kompromis ws. ochrony Puszczy Białowieskiej wypracuje zespół ekspertów"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 08:36
- Planujemy powołać zespół ekspercki, który by wskazał kierunki i metody ochrony Puszczy Białowieskiej. Na podstawie prac tego zespołu i dialogu z Komisją Europejską będzie decyzja jaka będzie ochrona Puszczy - zadeklarował minister środowiska Henryk Kowalczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Mucha: kluczowa jest wypowiedź narodu, bo to naród jest suwerenem

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 09:43
- Nie widzę żadnego zagrożenia jeśli chodzi o kwestię referendum konsultacyjnego. Jestem przekonany, że w tym roku się odbędzie - powiedział w "Sygnałach dnia" Paweł Mucha, zastępca szefa kancelarii prezydenta i pełnomocnik ds. referendum konstytucyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Dworczyk: 5 konkretnych zobowiązań które chcemy zrealizować

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 08:45
"Piątka Morawieckiego" to rozwinięcie programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości - powiedział w "Sygnałach dnia" Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera o przedstawionym przez Mateusza Morawieckiego planie działania na najbliższe miesiące. 
rozwiń zwiń