Zbigniew Ziobro: musi być jakaś elementarna sprawiedliwość

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 09:40
- Nie może być tak, że "białe kołnierzyki" kradną miliardy i kończy się na wyrokach w zawieszeniu (...) a starsza pani kradnie batonika w sklepie i jest brutalnie traktowana przez wymiar sprawiedliwości. Musi być jakaś elementarna sprawiedliwość - mówi w "Sygnałach dnia" minister sprawiedliwości. 
Audio
  • Zbigniew Ziobro o reformie Kodeksu karnego (Sygnały dnia/Jedynka)

Walka z dokuczliwymi dla Polaków, często drobnymi przestępstwami, zaostrzenie kar za najpoważniejsze zbrodnie oraz walka z aferzystami gospodarczymi to główne filary reformy Kodeksu karnego, które przedstawił w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz wiceszef MS Marcin Warchoł. 

- W sprawie przestępstw gospodarczych zrobiliśmy już pierwszy krok, który dotyczy przestępstw VAT-owskich. Wprowadziłem rozwiązania karne, które oznaczają dla wielkich sprawców afer VAT-owskich karne 25 lat pozbawienia wolności i to przyniosło znakomity efekt. Gwałtownie spadła przestępczość VAt-owska - podkreśla w Jedynce Zbigniew Ziobro. - Uderzymy w wielkie afery związane z ogromnymi przetargami, jak budowa dróg, autostrad, rozmaite wielkie inwestycje, gdzie wchodzą w grę pieniądze publiczne i one są marnotrawione i wyprowadzane. Chcemy, żeby te pieniądze służyły ludziom a nie złodziejom - dodaje. 

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje także m.in. wprowadzenie krótkotrwałych kar pozbawienia wolności, jako elementu tzw. kary przepołowionej, czyli część wyroku skazany będzie odbywał w więzieniu, a resztę odbywał w rygorze jej zawieszenia. Osoby skazane na karę pozbawienia wolności - nie przekraczającą półtora roku - sądy będą mogły kierować do więzienia na 15 dni, albo od miesiąca do pół roku. 

- W polskim systemie prawnym dominują kary w zawieszeniu, z których przestępcy się śmieją, bo one nie niosą żadnych dolegliwości. Uważamy, że lepiej takiego sprawcę umieścić - zwłaszcza tego, który jeszcze nie jest zdemoralizowany - w zakładzie karnym na 15 dni, żeby zadziałało to na niego "szokowo", żeby to był wstrząs i żeby nie chciał tam już nigdy w życiu wrócić - podkreśla gość Jedynki. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy ze Zbigniewem Ziobro, który mówił także o referendum konstytucyjnym.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości)

Data emisji: 26.04.2018

Godzina emisji: 7.40

kh

Zapis rozmowy


Czytaj także

Reforma Kodeksu karnego: ostrzejsze kary za kradzieże, fałszowanie faktur, ustawianie przetargów, włamania na konta internetowe, cofnięcie licznika w aucie

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 16:29
Walka z aferzystami gospodarczymi - to jeden z filarów reformy Kodeksu karnego, który przedstawił w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz wiceszef MS Marcin Warchoł. Przewiduje ona ponadto zaostrzenie przepisów m.in. za kradzieże, przestępstwa internetowe, ustawianie przetargów, fałszowanie faktur, cofnięcie licznika w aucie, ma ułatwić walkę z lichwą.
rozwiń zwiń