X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zbigniew Ziobro: musi być jakaś elementarna sprawiedliwość

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 09:40
- Nie może być tak, że "białe kołnierzyki" kradną miliardy i kończy się na wyrokach w zawieszeniu (...) a starsza pani kradnie batonika w sklepie i jest brutalnie traktowana przez wymiar sprawiedliwości. Musi być jakaś elementarna sprawiedliwość - mówi w "Sygnałach dnia" minister sprawiedliwości. 
Audio
  • Zbigniew Ziobro o reformie Kodeksu karnego (Sygnały dnia/Jedynka)

Walka z dokuczliwymi dla Polaków, często drobnymi przestępstwami, zaostrzenie kar za najpoważniejsze zbrodnie oraz walka z aferzystami gospodarczymi to główne filary reformy Kodeksu karnego, które przedstawił w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz wiceszef MS Marcin Warchoł. 

- W sprawie przestępstw gospodarczych zrobiliśmy już pierwszy krok, który dotyczy przestępstw VAT-owskich. Wprowadziłem rozwiązania karne, które oznaczają dla wielkich sprawców afer VAT-owskich karne 25 lat pozbawienia wolności i to przyniosło znakomity efekt. Gwałtownie spadła przestępczość VAt-owska - podkreśla w Jedynce Zbigniew Ziobro. - Uderzymy w wielkie afery związane z ogromnymi przetargami, jak budowa dróg, autostrad, rozmaite wielkie inwestycje, gdzie wchodzą w grę pieniądze publiczne i one są marnotrawione i wyprowadzane. Chcemy, żeby te pieniądze służyły ludziom a nie złodziejom - dodaje. 

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje także m.in. wprowadzenie krótkotrwałych kar pozbawienia wolności, jako elementu tzw. kary przepołowionej, czyli część wyroku skazany będzie odbywał w więzieniu, a resztę odbywał w rygorze jej zawieszenia. Osoby skazane na karę pozbawienia wolności - nie przekraczającą półtora roku - sądy będą mogły kierować do więzienia na 15 dni, albo od miesiąca do pół roku. 

- W polskim systemie prawnym dominują kary w zawieszeniu, z których przestępcy się śmieją, bo one nie niosą żadnych dolegliwości. Uważamy, że lepiej takiego sprawcę umieścić - zwłaszcza tego, który jeszcze nie jest zdemoralizowany - w zakładzie karnym na 15 dni, żeby zadziałało to na niego "szokowo", żeby to był wstrząs i żeby nie chciał tam już nigdy w życiu wrócić - podkreśla gość Jedynki. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy ze Zbigniewem Ziobro, który mówił także o referendum konstytucyjnym.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości)

Data emisji: 26.04.2018

Godzina emisji: 7.40

kh

Zapis rozmowy


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Reforma Kodeksu karnego: ostrzejsze kary za kradzieże, fałszowanie faktur, ustawianie przetargów, włamania na konta internetowe, cofnięcie licznika w aucie

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 16:29
Walka z aferzystami gospodarczymi - to jeden z filarów reformy Kodeksu karnego, który przedstawił w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz wiceszef MS Marcin Warchoł. Przewiduje ona ponadto zaostrzenie przepisów m.in. za kradzieże, przestępstwa internetowe, ustawianie przetargów, fałszowanie faktur, cofnięcie licznika w aucie, ma ułatwić walkę z lichwą.
rozwiń zwiń