Będzie elektrownia atomowa w Żarnowcu?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2010 07:55
Żarnowiec, gdzie 20 lat temu wstrzymano budowę pierwszej elektrowni atomowej wygrał w obecnym rankingu lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce z 27 innymi miejscowościami
Audio

Ranking przygotowany został przez Ministerstwo Gospodarki w związku z planowanym rozwojem energetyki jądrowej w Polsce do roku 2020. Chodzi o budowę nawet dwóch elektrowni atomowych.

O wyniku rankingu Dorota Truszczak rozmawiałą z docentem Andrzejem Strupczewskim, przewiodniczącym komisji bezpieczeństwa jądrowego Instytutu Energii Atomowej POLATOM.

Dorota Truszczak: czy elektrownia jądrowa rzeczywiście powstanie w Żarnowcu? Przecież  ostateczną decyzję do końca roku ma podjąć inwestor czyli Polska Grupa Energetyczna. A może wybierze kolejne lokalizacje dobrze notowane w rankingu Ministerstwa Gospodarki, czyli Klempicz w poznańskiem, czy Kopacz w Darłowa?

Andrzej Strupczewski: Sądzę, że inwestor będzie starał się wykorzystać zalety Żarnowca. Te zalety to dostęp do wody, podłączona linia energetyczna, dobre zaplecze już zbudowane poprzednio przy okazji budowy elektroni jądrowej w Żarnowcu w latach 90-tych, to że ludzie wokół loklaizacji nie boją się już elektrowni tak, jak kiedyś się bali. Bardzo istotne jest także to, że Żarnowiec przebadaliśmy począwszy od sejsmiki i tektoniki po meteorologię, bo chcemy wiedzieć jaki jest wpływ elektrowni atomowej na otoczenie. Musimy te badania zaktualiozować , ale jest to praca dużo mniejsza niż robienie wszystkich badań od nowa.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Domowa elektrownia atomowa?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2008 07:22
Miniaturowe elektrownie atomowe obniżą koszty energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska na gazie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 11:47
Niekonwencjonalne złoża gazu ziemnego mogą zapewnić nam bezpieczeństwo gazowe na 100-200 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współpraca z Polską alternatywą dla rosyjskiego gazu

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 15:51
Litewski wiceminister energetyki Romas Szwedas oświadczył, że Litwie zależy na połączeniu gazowym z Polską. Szwedas złożył taką deklarację na odbywającej się w Wilnie konferencji "Litwa po kryzysie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: elektrownia atomowa przy granicy z Polską

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2009 18:24
Nowa elektrownia ma powstać w Ostrowcu tuż przy granicy z Polską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mogą być „pewne kłopoty” w energetyce

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2008 08:56
Są paradoksy, że minister gospodarki odpowiada za bezpieczeństwo, a nie ma możliwości oddziaływania na spółki, które funkcjonują w obszarze energetyki.
rozwiń zwiń