X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Tyrmand miał lancet chirurga"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2010 16:32
Po Leopoldzie Tyrmandzie pozostały nie tylko książki. Pozostawił po sobie styl życia, który do dziś znajduje naśladowców.
Audio

- W dzisiejszych czasach przydałoby się jego ostre i ironiczne pióro - mówił w Jedynce pisarz Marek Nowakowski. Nowakowski mówi, że Tyrmand pisząc miał lancet chirurga.

Wspominając Tyrmanda wszyscy jak samograj podają "Złego", tymczasem pisarzowi najbardziej utkwiła w pamięci powieść "Filip". - To powieść pełna wigoru i przenikliwości co do istoty życia pod ciśnieniem totalitaryzmu - mówi.

Czy by go słuchano? - Młode pokolenia chcąc odczytać Tyrmanda dzisiaj, odnajdzie ciekawe obserwacje na temat obyczajowości od życia uczuciowego po erotyczne lub jak w powieści „Filip” przygodę człowieka w obliczu śmierci, który musi grać va banque.

Nowakowski Tymanda nazywa papieżem jazzu. - Wprowadzał egzotyczny jak na PRL jazz. Napisał też książkę "U brzegów jazzu" - mówi.

Tyrmand stylem życia w PRL-u, gdzie wszystko było szare, ubrany w wyróżniający się sposób, z nieodłącznym czerwonymi skarpetkami, może przyciągać młodzież. Nowakowski nazywa to rodzajem walki o własną niezależność.

Na emigracji w Ameryce początkowo się zachłysnął nią. - Ale w opozycji do środowisk intelektualno-artystycznych, które były przeżarte przez lewicowość, zrodził się w nim konserwatyzm.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dobry zły Tyrmand

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2007 08:46
Leopold Tyrmand to dla niektórych tylko pozer w kolorowych skarpetkach, a dla innych – wzór wierności ideałom i nieugiętej postawy wobec komunistów. Mariusz Urbanek, autor "Złego Tyrmanda", oddał głos obydwóm grupom, które do dziś dnia, ponad 20 lat po śmierci autora "Dziennika 1954", twardo stoją przy swoich racjach. Jaki zatem był prawdziwy Tyrmand?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tyrmand na dużym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2007 10:55
Znamy już scenarzystę filmu o życiu Leopolda Tyrmanda! Został nim autor scenariuszy do "Biedroneczko, biedroneczko" i "Hania" - Andrzej Gołda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pisarz zakazany?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2008 11:52
Marta Kwaśnicka rozmawia z Grzegorzem Eberhardtem o jego najnowszej książce, „Pisarz dla dorosłych. Opowieść o Józefie Mackiewiczu”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leopold Tyrmand - "Dziennik 1954"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2009 16:29
„Dziennik 1954” jest kroniką określonego czasu, i to czasu jak na dziennik wyjątkowo krótkiego, nie jednego roku nawet, lecz zaledwie jednego kwartału, okresu od 1 stycznia do 2 kwietnia 1954.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legenda Leopolda Tyrmanda

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2010 07:50
Dziś mija 25 lat od śmierci Leopolda Tyrmanda - pisarza, publicysty, teoretyka jazzu, walczącego z PRL-owską szarzyzną.
rozwiń zwiń