PE zbada sytuację na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2010 13:31
Sprawa Polaków na Białorusi to nie sprawa polska, ale europejska i sprawa praw mniejszości.
Audio

Czy możemy liczyć na europejską solidarność także w sprawie Polaków na Białorusi? W Parlamencie Europejskim zablokowana została rezolucja w sprawie Białorusi do czasu, aż sprawę w tym kraju zbada specjalna delegacji. Jedzie na Białoruś już w czwartek (25 lutego).

- Nie jesteśmy tym zawiedzeni - mówi Zuzannie Dąbrowskiej europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski. I tłumaczy, że pierwotnie jego frakcja chciała szybkiego przyjęcia rezolucji. Ale po wysłuchaniu argumentów szefowej Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys i lidera białoruskiej opozycji Aleksandra Milinkiewicza lepiej będzie, jeżeli rezolucja będzie precyzyjna, a nie szybka.

Czytaj także

Pat w Brukseli, rezolucja w sprawie Białorusi zablokowana

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 16:16
Nie było zgody wśród deputowanych w tej sprawie, przewodniczący europarlamentu Jerzy Buzek uznał więc, że warto głosowane odłożyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Działania reżimu Łukaszenki to przygotowania do wyborów"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2010 15:19
Oklaskami na stojąco zostali przyjęci w Parlamencie Europejskim demokratyczni działacze z Białorusi. W sesji plenarnej biorą udział przewodnicząca Związku Polaków Andżelika Borys i jeden z liderów białoruskiej opozycji Aleksander Milinkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o korpus dyplomatyczny UE trwa. PE zażąda gwarancji?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2010 20:51
Dwie komisje Parlamentu Europejskiego zażądały gwarancji prawnych, by w nowym unijnym korpusie dyplomatycznym były reprezentowane sprawiedliwie wszystkie kraje. Według polskich deputowanych, jest wielce prawdopodobne, że stanowisko komisji spraw zagranicznych i konstytucyjnej poprze już wkrótce cały Parlament.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problemy Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2010 18:10
Na Białorusi mieszka około 400 tysięcy Polaków. To oficjalne dane. Nieoficjalne szacunki mówią nawet o milionie. Polacy są, po Rosjanach, drugą mniejszością narodową. I w ostatnich latach mają coraz więcej problemów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska musi być reprezentowana przez fachowców

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2009 08:18
Jeśli polskie partie w PE są marginalne, to ciężar reprezentacji polskich interesów musi przejąć największa partia w PE – Platforma Obywatelska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O dalszych sukcesach PO zdecyduje sytuacja gospodarcza

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2009 11:20
Mimo tej dominacji Platformy ja bym się nie zakładał, jak będą wyglądały wyniki wyborów za dwa lata.
rozwiń zwiń