X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Oddziałom szpitalnym nie grozi zamknięcie

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2009 08:20
Szpitale dostały pieniądze na rok pracy, a nie na dziesięć miesiecy. I muszą się dobrze gospodarzyć funduszami.
Audio

Wiesław Molak: Ewa Kopacz, Minister Zdrowia, w naszym studiu. Dzień dobry, witamy.

 • Ewa Kopacz: Witam pana, witam państwa.

  Henryk Szrubarz: Alert na granicy z Ukrainą?

  E.K.: No, niewątpliwie te informacje, które płyną do nas, są niepokojące. Rolą polskiego rządu i polskich służb medycznych i sanitarnych jest przede wszystkim zabezpieczenie polskich pacjentów, a więc kontrolujemy całą sytuację, jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi na Ukrainie i nie tylko, również z ambasadorem Polski na Ukrainie, po to, żebyśmy mieli przynajmniej taką diagnozę postawioną, co to jest, na ile jest niebezpieczne i jak mamy się przed tym bronić.

  W.M.: Właśnie, a jak kontrolujemy?

  E.K.: No, kontrolujemy każdą osobę, która przechodzi, a państwo wiecie, że teraz mamy dość gorący okres, za chwilę będzie Święto Zmarłych, więc ten ruch przygraniczny na pewno będzie bardzo wzmożony. Musimy przestrzegać tych zasad, które do tej pory staraliśmy, dzięki również waszej rozgłośni i mediom, przekazywać Polakom, jak się należy zachowywać wtedy, kiedy w pobliżu znajduje się osoba z infekcją wirusową.

  H.S.: A co to jest na Ukrainie?

  E.K.: No, to dobre pytanie. My takie pytanie też zadajemy. Służby sanitarne odpowiadają nam bardzo jednoznacznie, że posłali 10 próbek od Londynu w celu potwierdzenia lub wykluczenia wirusa AH1N1. Dzisiaj tłumaczenia, które płyną z tamtej strony, są tłumaczeniami bardzo zbliżonymi sprzed kilku dni, bo już wtedy pytaliśmy o to, jak się rozwija u nich infekcja wirusowa, twierdzą, że jest to sezonowa infekcja, że okres grzewczy, który się zaczyna u nich dopiero od 1 listopada, powoduje, że tych zachorowań jest zdecydowanie więcej, że tak naprawdę zgony powyżej trzydziestu, które w tej chwili miały miejsce na Ukrainie, wynikają, oczywiście, z zapalenia płuc, ale nawet nie mamy potwierdzenia, czy to zapalenie płuc było powikłaniem pogrypowym, czy też po prostu na wprost bakteryjnym zapaleniem płuc.

  W.M.: 34 osoby zmarły, szpitale pękają w szwach, ludzie chodzą po ulicach w maseczkach na twarzy. Podobno wykupowany jest masowo czosnek i wódka. No, jest to groźne, prawda? Bardzo groźne.

  E.K.: My dzisiaj będziemy mieli telekonferencję ze wszystkim służbami naszymi przygranicznymi, będziemy monitorować nie tylko ruch, ale też jak ludzie się zachowują na granicy, czy przestrzegają zasad, które obowiązują nie tylko w Polsce, tych, którzy będą przechodzić przez polską granicę, mówię o Ukraińcach, będą musieli zastosować się do naszych zasad sanitarnych po to, żeby nasi obywatele byli bezpieczni. I będziemy to egzekwować podczas tego ruchu granicznego.

  H.S.: Według tych informacji najgorsza sytuacja panuje w obwodach: lwowskim i tarnopolskim, czyli właściwie...

  E.K.: Tak, tak, bardzo blisko.

  H.S.: ...koło nas.

  E.K.: Bardzo blisko.

  H.S.: Czy pani dysponuje rzetelnymi i wiarygodnymi informacjami od strony ukraińskiej?

  E.K.: Więc te wszystkie informacje, które do nas spływają, musimy traktować poważnie, tam poważni ludzie zajmujący się zdrowiem przekazują nam te informacje. Niecelowym byłoby wprowadzanie kogokolwiek w błąd, prawda, bo to leży w interesie i strony ukraińskiej, jak i polskiej, żeby skutecznie walczyć z tą infekcją. Nasz interes – i tu kładę nacisk na „nasz” – polski interes jest taki, aby jeśli jest tam duża infekcja, epidemia, której nie ogłosili jeszcze, to my musimy być bardzo radykalni w decyzjach, które podejmiemy, również naszych sanitarnych i nie tylko.

  H.S.: Co to znaczy „radykalne decyzje”?

  E.K.: Radykalne decyzje to takie, że w pewnym momencie możemy powiedzieć: nie ma ruchu granicznego, zamykamy granice, prawda, gdyby było jakieś niebezpieczeństwo. Na dzień dzisiejszy takiego niebezpieczeństwa nie ma. Jesteśmy w kontakcie, mówię, nie tylko z naszymi służbami granicznymi, ale również ze służbami sanitarnymi na Ukrainie.

  H.S.: Ale lepiej na Ukrainę teraz nie jechać?

  E.K.: Znaczy powiem tak – jeśli ktoś nie musi, w sytuacji, w której do końca nie jest pewne, dopóki jeszcze nie ma wyników tych próbek, które trafiły do Londynu, ja bym proponowała, żeby ograniczyć się na razie do przebywania na terenie naszego kraju.

  W.M.: Czy potwierdza pani, że w województwach przygranicznych, polskich województwach, nie odnotowano jakiegoś nietypowego wzrostu zachorowań na grypę?

  E.K.: Nie, nie, nie, nie. W tej chwili panujemy nad sytuacją, zbieramy wszystkie dane, które i od lekarzy rodzinnych, i od lekarzy, którzy przyjmują naszych pacjentów, i powiem państwu szczerze, że nawet nie ma jakiegoś szczególnego wzrostu proporcjonalnie do ubiegłego roku z tego samego okresu wzrostu zachorowań na normalną, sezonową grypę. Tak że jesteśmy krajem, który w Europie chyba dość skutecznie potrafił dotrzeć do obywateli, tłumacząc, jak należy się uchronić przed tą infekcją.

  H.S.: Ale przed nami 1 listopada, czyli wzmożony ruch również i na granicach.

  E.K.: Tak, tak, o tym właśnie mówię.

  H.S.: I to jest bardzo niedobra sytuacja w tej chwili.

  E.K.: Znaczy ja daleka jestem od tego, żeby kogokolwiek straszyć.  Jeśli będziemy się zachowywać racjonalnie, to pamiętajmy – wirusa gołym okiem nie zobaczymy, więc czy my będziemy w Polsce, czy będziemy za granicą, jeśli on ma dotrzeć, a my będziemy na to źle przygotowani, czyli nie będziemy się chronić przed taką infekcją, kontaktując się z osobami chorymi, kichającymi, z katarem, nie zasłaniając ust wtedy, kiedy my kaszlemy, nie myjąc rąk często, to wszystko to są rzeczy, które spowodują, że bez względu na to, gdzie będziemy, jesteśmy narażeni na tego rodzaju infekcje i zakażenie taką infekcją. A więc zróbmy wszystko, zastosujmy się do tych zaleceń, które mam nadzieję utrwaliły się już w pamięci wszystkich naszych Polaków, jak zachowywać się w okresie takiej wzmożonej zachorowalności na infekcje również sezonowe, nie tylko grypę AH1N1.

  W.M.: Pani minister, dlaczego niektórym oddziałom szpitalnym grozi zamknięcie w 2010 roku?

  E.K.: A to proszę pytać dyrektorów. Dyrektor podpisywał umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia...

  W.M.: Ale Ministerstwo zaostrza kryteria.

  E.K.: Totalna bzdura. Za chwilę to wytłumaczę. Dyrektor szpitala, jak pan wie, podpisywał umowę, umowę na rok na świadczenia medyczne. Rok w odczuciu co poniektórych dyrektorów jest 10 miesięcy, a nie 12. Nie rozumiem tego. Dyrektor dostał pieniądze na rok. Jak pan dostaje pensję, to ma panu starczyć przez 30 dni, żeby pan wyżył, zapłacił za mieszkanie i miał za co kupić sobie chleb i masło. Więc w związku z tym dyrektor szpitala, który zakontraktował i dostał pieniądze na rok, powinien tak rozłożyć swoje planowane zabiegi, żeby dzisiaj nie mówił i stawiał pod ścianą płatnika i nie mówił: my nie mamy pieniędzy, więc nie będziemy przyjmować pacjentów. Dostał pieniądze na przyjmowanie pacjentów przez 12 miesięcy.

  W.M.: Ale nie zaostrzyło Ministerstwo tych kryteriów kadrowych, lokalowych, sprzętowych?

  E.K.: Ale proszę pamiętać, że w tej chwili rozporządzenia koszykowe są tylko i wyłącznie odzwierciedleniem tego, co było, więc jak było, to znaczy jeśli pan mówi  o zaostrzeniach, to one były równie dobrze zaostrzone w ubiegłym roku.

  H.S.: Ale faktem jest, że w przyszłym roku będzie mniej pieniędzy w Narodowym Funduszu Zdrowia, 1,5 miliarda, są takie informacje. I jak...

  E.K.: No tak, ale jak państwo wiecie, w tej niełatwej sytuacji, bo kryzys nie ominął ochrony zdrowia, kryzys, który jest, no, światową w tej chwili zarazą, tak bym to powiedziała, spowodował, że pieniędzy również w Polsce u płatnika z powodu zwiększonego bezrobocia, ściągalności składki jest zdecydowanie mniej. Według prognozy, którą dzisiaj Narodowy Fundusz Zdrowia nam przedstawiał, ale jemu przedstawiało Ministerstwo Finansów, rzeczywiście może się okazać, że tych pieniędzy będzie mniej w Narodowym Funduszu Zdrowia w roku 2010.

  H.S.: I co to będzie oznaczało?

  E.K.: Ale pamiętajmy też, że właśnie koniec października to jest dla mnie bardzo ważny moment, bo na koniec października ustalana jest cena za kwintal żyta, a jak będzie ta cena wyższa niż była w ubiegłym roku, to składki z KRUS–u będą większe. Czyli może się okazać, że ten deficyt w roku 2010 wcale nie będzie wynosił ten miliard czterysta, tak jak szacuje to prezes Narodowego Funduszu, tylko zdecydowanie mniej. A więc poczekajmy na te ostateczne decyzje lub też prognozy, wtedy kiedy my będziemy podpisywać plan finansowy.

  H.S.: Czyli cena...

  E.K.: A plan finansowy będziemy podpisywać do końca tego roku.

  H.S.: Cena żyta ma później wpływ na nasze leczenie w efekcie?

  E.K.: Składkę KRUS–owską. No tak, tak jest, no. I to nie my wymyśliliśmy, od zawsze tak było. I skoro tak jest, no to jesteśmy trochę zdani również na ten rynek chociażby w ilości tych pieniędzy. Wracając do tych wymogów, panie redaktorze, chciałam powiedzieć jedną rzecz...

  W.M.: No właśnie, bo chciałem zacytować panią Annę Knysok, wiceminister zdrowia w rządzie Jerzego Buzka: „Ministerstwo nie powinno zaostrzać standardów udzielania świadczeń, gdy NFZ ma mniej pieniędzy na leczenie”.

  E.K.: Oczywiście, i słusznie, więc dlatego jak gdyby kontynuując, chcę panu powiedzieć, że od kilku dni trwają bardzo intensywne prace, które są pracami takimi bardzo zbiorczymi, bo pracuje i Departament Prawny Narodowego Funduszu, i nasz Departament Prawny, po to, żeby złagodzić te warunki kontraktowania, a nie je wyostrzać. Oczywiście będzie to musiało być...

  W.M.: A podobno Narodowy Fundusz Zdrowia już zaczął wypowiadać umowy takim placówkom.

  E.K.: Nie, proszę nie opierać się na tego rodzaju opiniach, dlatego że Narodowy Fundusz Zdrowia jeszcze nie zaczął kontraktowania, no to co mógł wypowiedzieć? Ci, którzy mieli umowy, mają je do końca roku, a więc nie mogli mieć wypowiedziane. Mogą mieć wypowiedziane tylko wtedy, kiedy nie podejmie się z nimi rozmów. Zawsze jest taka furtka i tą furtką jest warunkowe podpisanie umowy, wtedy kiedy dyrektor oddziału mówi: proszę pana, pan nie spełnia warunków takich czy innych, ale daję panu rok czasu, czyli do tego, żeby pan się dostosował. Nie wyobrażam sobie takiej historii i gwarantuję państwu, że te wszystkie warunki kontraktowania szczegółowe, które byłyby przeszkodą do tego, żeby podpisać umowy, będą bardzo złagodzone przez Ministerstwo Zdrowia po to, żebyśmy mieli pewność, że niewielka ilość pieniędzy albo też niedostateczna, gdyby okazało się, że jest niedobór, musi być jak najbardziej racjonalnie wydana. Czyli ludzie muszą mieć dostęp do swoich lekarzy, tym bardziej że szpitale to tylko (...) na szczęście naszego systemu opieki zdrowotnej.

  W.M.: Są jeszcze przychodnie.

  E.K.: Więc ja państwo wiecie, my pracujemy w tych trudnych czasach nad ramami tego systemu, który być może będzie procentował za kilka lat, ale tę trudną pracę też musimy podjąć.

  W.M.: Dziękujemy bardzo za rozmowę. Ewa Kopacz powiedziała: oddziałom szpitalnym nie grozi zamknięcie. Dziękujemy, pani minister.

  E.K.: Bardzo proszę.

  (J.M.)

   

   

 • Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
  aby dodać komentarz
  brak

  Czytaj także

  "DGP": nowy plan na oddłużenie szpitali

  Ostatnia aktualizacja: 09.04.2010 06:06
  Minister zdrowia Ewa Kopacz przedstawi nowe zachęty dla powiatów i gmin, aby te zechciały przekształcać szpitale w spółki.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Za szczepionki do prokuratury

  Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 13:38
  Rzecznik Praw Obywatelskich skierował wniosek do prokuratury przeciwko minister zdrowia. Bolesław Piecha z PiS grozi Ewie Kopacz wotum nieufności.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Podkarpacie zostanie bez szpitali? NFZ daje za mało

  Ostatnia aktualizacja: 29.12.2009 12:28
  Zdaniem dyrektorów, kontrakty proponowane przez Fundusz są zbyt niskie, a po ich podpisaniu placówki musiałyby się zadłużać.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Pacjenci zagrożeni? BBN pyta o kondycję szpitali

  Ostatnia aktualizacja: 11.01.2010 10:20
  Aleksander Szczygło, wysyła listy do dyrektorów Zakładów Opieki Zdrowotnej, będących publicznymi zakładami lecznictwa.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Minister Zdrowia uspokaja

  Ostatnia aktualizacja: 28.04.2009 09:10
  Będzie dokładnie to, co w Stanach Zjednoczonych – będziemy to skutecznie leczyć tym samym lekiem, co Amerykanie, mamy przygotowaną bazę łóżkową.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Straszenie dodatkowym współpłaceniem to gra opozycji

  Ostatnia aktualizacja: 07.05.2009 07:15
  Wszyscy naciskali, aby ustawa koszykowa weszła, teraz robią wszystko, aby nie weszła. To czyste szkodnictwo na rzecz naprawy systemu ochrony zdrowia.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Są porozumienia, na które szpitali nie stać

  Ostatnia aktualizacja: 03.01.2008 08:42
  Po raz kolejny jest sytuacja, w której bez pieniędzy ludzie w białych fartuchach mają załatwić sprawę za państwo. To jest niedopuszczalne.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Ustawa o dodatkowych ubezpieczeniach gotowa

  Ostatnia aktualizacja: 15.01.2008 08:53
  Doubezpieczając się, będziemy mieli bezpłatnie negatywny koszyk. Taka jest idea dodatkowych ubezpieczeń. Natomiast nie chodzi o klimatyzowaną salę.
  rozwiń zwiń