Kongres Polska Wielki Projekt. "Tu można pewne rzeczy przemyśleć w sposób bardziej zdystansowany"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 09:47
Po południu w Warszawie rozpocznie się VIII Kongres Polska Wielki Projekt. To cykl debat z udziałem polityków, naukowców i specjalistów o wyzwaniach rozwojowych stojących przed Polską.
Audio
  • Prof. Andrzej Zybertowicz o Kongresie Polska Wielki Projekt (Sygnały dnia/Jedynka)

Gość audycji "Sygnały dnia" socjolog, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy prof. Andrzej Zybertowicz od lat uczestniczy w wydarzeniu. - Dla mnie budujące jest to, że w latach, gdy środowiska patriotyczne były w tak zwanej głębokiej opozycji w kongresie brali udział różni młodzi ludzie z dziwnych stowarzyszeń, szerzej nieznanych, przemilczanych, niedofinansowanych przez ówczesne władze, którzy dzisiaj są w tkance wspierającej polityków z pierwszego szeregu. Można powiedzieć, że na kongresie ludzie uczyli się myślenia strategicznego o swoim kraju - powiedział.

Gość radiowej Jedynki powołał się na słowa socjolog dr Barbary Fedyszak-Radziejowskiej, która oceniła, że Prawo i Sprawiedliwość przetrwało w dobrej kondycji te osiem lat bycia w opozycji ponieważ wokół niego wytworzyła się pewna otulina instytucji formalnych i nieformalnych, organizacji i stowarzyszeń, inicjatyw, w ramach których ludzie dyskutowali nad inną wizją Polski niż ta, która była za rządów PO-PSL robiona. - W tej otulinie projektów, wśród intelektualnych przedsięwzięć, kluczowe miejsce chyba odgrywał Kongres Polska Wielki Projekt - wskazał prof. Zybertowicz.

Zobacz serwis specjalny: Polska Wielki Projekt

Czy w czasach, kiedy Zjednoczona Prawica rządzi, gdy jest czas na politykę praktyczną, jest jeszcze sens tak wiele uwagi i miejsca poświęcać sferze teorii? - W momencie, gdy środowiska patriotyczne, Zjednoczona Prawica sprawuje władzę jest ona często przytłoczona "bieżączką", reagowaniem na wyzwania. Sposób, w jaki opozycja funkcjonuje powoduje, że cały czas wytwarzane jest zarządzanie kryzysowe u władzy. Ten kongres jest potrzeby, by przedstawiciele władzy, jej sympatycy i krytycy, mogli w sposób bardziej zdystansowany, nie pod ciśnieniem reagowania na bieżące wyzwania, pewne rzeczy przemyśleć - stwierdził.

Czy biorąc pod uwagę wysiłek, pracę intelektualną wykonaną w latach 2011-2015, efekty nie okazały się trochę rozczarowujące, kiedy Zjednoczona Prawica doszła już do władzy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Piotr Gociek i Daniel Wydrych

Gość: prof. Andrzej Zybertowicz (socjolog, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy)

Data emisji: 17.05.2018

Godzina emisji: 8.40

kk

Zapis rozmowy

Czytaj także

VIII Kongres Polska Wielki Projekt - sprawdź program

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 13:29
W tym roku po raz 8. odbędzie się Kongres Polska Wielki Projekt. Poniżej przedstawiamy szczegółowy plan kongresu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: Kongres Polska Wielki Projekt jest miejscem bezinteresownej rozmowy o Polsce

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 09:56
- Kongres Polska Wielki Projekt jest bardzo otwartą inicjatywą. Kongres potrafi "wojować myślą" - powiedział w "Sygnałach dnia" premier Mateusz Morawiecki.  
rozwiń zwiń