"Użyto broni" w kopalni "Wujek"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2009 09:22
Epicki dokument o wydarzeniach w kopalni "Wujek" sprzed 28 lat. Po raz pierwszy mówią o strajku jego przywódcy.
Audio

Reportaż "Użyto broni" powstał 20 lat temu. Zrealizowali go Anna Sekudewicz i Marek Mierzwiak. Reprezentował polską radiofonię w roku 1990 na międzynarodowym konkursie Prix Italia, na którym zdobył nagrodą za epicki dokument o wydarzeniach w kopalni "Wujek" w 1981 roku.

Zaraz po wprowadzeniu stanu wojennego katowicka kopalnia "Wujek" zastrajkowała. Górnicy wysunęli trzy postulaty: uwolnić przewodniczącego zakładowej "Solidarności", uwolnić wszystkich zatrzymanych i internowanych działaczy "Solidarności", wreszcie znieść stan wojenny. Ówczesna władza postulatów nie przyjęła i postanowiła spacyfikować kopalnie.

16 grudnia 1981 roku przez wybite przez czołgi dziury w murze na teren zakładu weszli ZOMO-wcy. Górnicy cały czas powtarzali - kiedy na teren zakładu wejdzie wojsko, zakończymy strajk. Przed milicją i ZOMO będziemy się bronić.

 

Padły strzały. Od kul zginęło 9 górników, 21 zostało rannych. Kopalnia "Wujek" stała się symbolem walki o wolną i niepodległą Polskę. W reportażu "Użyto broni" po raz pierwszy o tej tragedii opowiadali dziennikarzom Polskiego Radia przywódcy strajku - Adam Skwira, Stanisław Płatek, Jerzy Wartak oraz uczestnicy i świadkowie tamtych dni.

 

Czytaj także

Nowe fakty ws. tragedii w kopalni "Wujek-Śląsk"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2010 18:18
Zapłon metanu w kopalni "Wujek-Śląsk" w Rudzie Śląskiej został zainicjowany przez wadliwe urządzenie elektryczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś raport ws. tragedii w kopalni Wujek Śląsk

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2010 09:02
Dziś Wyższy Urząd Górniczy przedstawi raport komisji dotyczący tragedii w kopalni Wujek Śląsk. 18 września w wyniku zapłonu i wybuchu metanu w rudzkiej kopalni zginęło 20 górników, a ponad 30 zostało rannych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masakra w stanie wojennym: strzały w kopalni "Wujek"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2009 07:01
Rocznica tragedii w śląskiej kopalni "Wujek". Od milicyjnych kul zginęło dziewięciu górników, a kilkudziesięciu zostało rannych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2007 08:13
Dzisiejszy PiS, to inna partia niż ta, do której wstępował kiedyś Jarosław Sellin. Tacy ludzie muszą się dziś czuć obco w partii, która jest trochę zakonem, a trochę karną armią polityczną. To krótkowzroczne postępowanie prezesa Kaczyńskiego.
rozwiń zwiń