Opowieść o niepowtarzalnych nazwach cz. 2 – Gozdowskie Skały

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2009 12:15
To nie jest jakaś nazwa wydumana ze względu na mnie, tylko był to przypadek.
Audio

Wiesław Molak: Cicha Równia, Radiowej Jedynki to tylko dwie wyjątkowe nazwy tras okalających Polanę Jakuszycką. O tych mówiliśmy wczoraj. Dziś kolejna wycieczka po jakuszyckich terenach, ale jaka! O bardzo wyjątkowej nazwie z komandorem Biegu Piastów Julianem Gozdowskim rozmawia Justyna Koć.

Justyna Koć: A Gozdowskie Skały skąd?

 

 

Julian Gozdowski: A, to jest czysty przypadek. Te skały są nad rzeką Izerą, ale tak przepięknie widać z tych skał przełom Izery, że ja tym geografom i tym, którzy tworzyli mapy tego terenu chciałem pokazać, jak ładnie wije się Izera u podnóża tych skał. I ja ich tam zaprowadziłem. Jeden z nich, tych, którzy rysowali mapy terenu, unacześniali mapy, namalowali... bo nie wiedzieli, jak to się nazywa i namalowali tam „że to Gozdowski nas tutaj zaprowadził”.  Z tym brudnopisem przyjechali do Jeleniej Góry i do Wrocławia. I do Wrocławia jednocześnie przyjechali Niemcy, którzy również unacześniali te trasy. Zobaczyli w brudnopisie, że ten miał napisane „Gozdowski”, znaczy ten, który ich zaprowadził tam, nie te skały (...), i oni u siebie napisali „Gozdowski”. Następnie pojechali, było następne unacześnianie tych map w Warszawie i cały arkusz również nazywa się Gozdowskie Skały przez przypadek. Czyli to nie jest jakaś nazwa wydumana ze względu na mnie, tylko był to przypadek, że ja chciałem pokazać, jak pięknie wygląda przełom Izery w Górach Izerskich.

W.M.: A dziś na naszej Radiowej Polanie minus 6°, trasy zasypane, do południa będą gotowe trasy Radiowej Jedynki i Niezapominajki.

Czytaj także

Czarny tydzień zimowej turystyki. Kolejna ofiara

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2010 07:04
Austriacki narciarz zginął w lawinie, która zeszła w pobliżu miejscowości Kleinwalzertal w Voralbergu. To kolejna ofiara Alp - w górach jest bardzo niebezpiecznie obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia lawinowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narciarzu, w Tatrach na Kasprowym nie pojeździsz

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2010 17:28
Nie będzie sztucznego śnieżenia w Polskich Tatrach, w Kotłach Gąsienicowym i Goryczkowym. Takie jest stanowisko dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego zaprezentowane na konferencji prasowej - informuje Tygodnik Podhalański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy Bieg Piastów jako członek WORLDLOPPET już niebawem

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2009 09:13
Wielcy mistrzowie pojawią się po raz pierwszy. I tutaj zaczynam się bać, bo oni rozniosą wspomnienie i informację o nas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Polanie dziwy jak z innego świata

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2009 11:36
Prócz cietrzewia tutaj spotkać można rysia, orły bieliki, występują też żurawie. Zupełnie przedziwna historia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejna porcja porad dla biegaczy

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2009 13:48
Bieganie na nartach po dobrym opanowaniu techniki smakuje jak lekki taniec, tak że warto, polecam.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieść o niepowtarzalnych nazwach tras biegowych

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2009 11:16
Nazwy są często wielkiej tradycji lub czystego przypadku. Jelenia Łąka to jest bardzo stara nazwa, dlatego że była zawsze łąką, tam nigdy lasu nie był
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Polany Jakuszyckiej

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2009 09:48
To było jedno wielkie mokradło pocięte rowami, resztki padających drzew, powykrzywianych drzew, tak jak w dziczy to wszystko wyglądało.
rozwiń zwiń