X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sygnały Dnia 21 maja 2018 roku, rozmowa z Michałem Szczerbą

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 08:15
Audio
  • Michał Szczerba o Koalicji Obywatelskiej (Sygnały dnia/Jedynka)

Katarzyna Gójska: Pan poseł Michał Szczerba, poseł Platformy Obywatelskiej. Witam bardzo serdecznie, panie pośle.

Michał Szczerba: Dzień dobry pani, dzień dobry państwu.

Panie pośle, dokładnie tak samo rozpoczęłam rozmowę z panem ministrem Jackiem Sasinem, przeczytałam cytat z wczorajszej wypowiedzi pana Krzysztofa Gawkowskiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Pana również poproszę o komentarz. Pan Krzysztof Gawkowski powiedział tak: „Nie popieram PiS, ale nawoływanie do nienawiści kończy się takimi przykładami jak w Łodzi”. Odwoływał się, oczywiście, do ataku na biuro poselskie Prawa i Sprawiedliwości w Łodzi i do zabicia, do śmierci jednego z jego pracowników, do szefa tego biura. Pan się zgadza z tą opinią? Jak pan ją skomentuje?

Wie pani, nawoływanie do nienawiści jest zawsze złe i mam wrażenie, że to nawoływanie do nienawiści w tej chwili jest propagowane przez polityków PiS-u, jak i przez partyjne telewizje. To nawoływanie do nienawiści jest także widoczne wobec tych najsłabszych, tych, którzy dzisiaj protestują w Sejmie już trzydziesty drugi dzień. Marszałek Karczewski, który mówi o zagrożeniu epidemiologicznym, promuje epidemię obojętności. Jest to bardzo przykre, bo ci ludzie zasługują na absolutne wsparcie, na naszą solidarność społeczną, a nie zasługują na takie słowa pogardy.

To, rozumiem, komentarz do wypowiedzi pana Kuchcińskiego, ale...

Karczewskiego.

Przepraszam, Karczewskiego. A komentarz do tej wypowiedzi pana Krzysztofa Gawkowskiego? No bo on mówi tutaj o tych grupach, mówi o Komitecie Obrony Demokracji, o grupach, które rozbijają spotkania z politykami Prawa i Sprawiedliwości. Dokładnie tego dotyczy ta wypowiedź.

Ja zauważyłem ostatnio jakiś wysyp polityków SLD w mediach narodowych czy mediach partyjnych. Pewnie jest to spowodowane tą sytuacją programu pana Rachonia „Woronicza 17”, wtedy, kiedy opozycja bojkotuje programy, które są realizowane przez rzecznika PiS-u. SLD wchodzi w miejsce opozycji, jest wysyp polityków SLD w ostatnich dwóch dniach, no ale rozumiem, że to jest pewna taktyka, którą telewizja Kurskiego zaczęła stosować.

Ja nie będę odnosić się do pana słów dotyczących tego programu, bo na pewno nie będę osobą obiektywną w tej sprawie. Michał Rachoń jest po prostu moim mężem, więc nie chcę w tej sprawie się wypowiadać. Natomiast pana proszę jakby już nie o wyliczanie, ile razy SLD jest w telewizji, czy nie, bo to jest oddzielna kwestia...

To jest dużo jak na potencjał partii, która jest poza parlamentem.

Rozumiem, to jest pana opinia. Natomiast ja bym chciała o komentarz do tej opinii, bo ona została wypowiedziana, więc...

Ja Krzysztofa Gawkowskiego bardzo lubię, to jest mój kolega, natomiast ja rozumiem, że są różne wypowiedzi. Jestem przeciwny nienawiści, mogę zaapelować do nas wszystkich: hejt stop! Ta nienawiść nie powinna być wobec kogokolwiek, wszyscy zasługują na szacunek: i Ukraińcy w Polsce mieszkający, i geje, i lesbijki, i wszyscy, którzy... i starsi, i młodsi, i niepełnosprawni, i sprawni. W związku z powyższym każde słowa nienawiści, które padają, czy to są „mordy zdradzieckie”, czy to są inne określenia polityków, czy to są „polityczne lumpy” Terleckiego, zasługują na absolutne potępienie.

Rozumiem, nie chce się pan odnieść do meritum tej wypowiedzi, ale to zostawmy to. Chciałam pana zapytać, czy perturbacje w .Nowoczesnej komplikują współpracę w ramach koalicji obywatelskiej przed wyborami samorządowymi, bo o tych mówimy?

Koalicja obywatelska Platformy i .Nowoczesnej ma się świetnie. Mamy wspólnych kandydatów na prezydentów oraz mamy taki nowe model współpracy, jakim są wspólni kandydaci na wiceprezydentów, no bo przecież prezydent to nie jest jedna osoba, ale to jest również grono współpracowników. I chcemy tworzyć szerokie koalicje, które nie tylko będą startowały w wyborach, ale przez pięć lat będą zarządzały naszymi społecznościami.

A Ryszard Petru i te osoby, które odeszły  z .Nowoczesnej, to są w koalicji obywatelskiej, czy one są poza koalicją obywatelską?

Ryszard Petru zapowiedział, że będzie wspierał kandydatów koalicji obywatelskiej według własnego uznania i według własnego wyboru. Wiemy, oczywiście, że będzie w Warszawie popierał Rafała Trzaskowskiego i Pawła Rabieja. To są nasi kandydaci, to są kandydaci również uzgodnieni z Ryszardem Petru, on ich rekomendował. W związku z powyższym jestem spokojny o zachowanie Ryszarda Petru. Nasze zaproszenie dla Ryszarda Petru jest otwarte, ma charakter bezterminowy. Chcielibyśmy, żeby Ryszard Petru, również doceniając wagę jego projektu, projekt Petru i tych wszystkich dyskusji, ja miałem okazję uczestniczyć w dyskusji na temat seniorów, na temat systemu emerytalnego, zasilił koalicję obywatelską.

A jeżeli Ryszard Petru stworzy nową partię, no bo takie są w tej chwili jego zapowiedzi i ta partia zostanie doproszona do koalicji obywatelskiej przez Platformę Obywatelską?

Nie jest to wykluczone, my chcemy współpracować...

A rozmawialiście na ten temat z .Nowoczesną, że nie wykluczacie takiej koalicji?

Ale koalicja, pani redaktor, koalicja obywatelska jest formułą otwartą. My też zapraszamy nie tylko Ryszarda Petru, ale wszystkich samorządowców, którzy czują się apolityczni, którzy nie wspierają PiS-u, chcieliby obronić samorządy przed tak zwaną dobrą zmianą, która okazała się w wielu przypadkach zmianą nie najlepszą, związaną z pewną pazernością, którą obserwujemy nieustannie, nagrody, wyprowadzanie środków z  budżetu państwa i ze spółek skarbu państwa, wspieranie dziwnych projektów, które nie powinny być popierane. To wszystko powoduje, że samorząd patrzy na Platformę Obywatelską, patrzy na koalicję obywatelską, dostrzega tam wsparcie.

Nie, ja się o to pytam, dlatego że zastanawiam się, jak... jeżeli państwo nie wykluczają takiej perspektywy, że nowa partia Ryszarda Petru będzie w koalicji, zostanie zaproszona do koalicji obywatelskiej, zastanawiam się, jak na to zareaguje .Nowoczesna, no bo wydaje się, że, nie wiem, półtora tygodnia temu właśnie w tym programie, w Sygnałach Dnia wiceprzewodniczący .Nowoczesnej, pan poseł Zembaczyński mówił o panu Ryszardzie Petru „pożyteczny idiota PiS-u”. Zastanawiam się, czy .Nowoczesna jest jakby otwarta na współpracę z nową formacją, która w gruncie rzeczy jest formacją, która ma w nich uderzyć.

Ja nie używam takiego języka, nie ma wroga...

Ale to jest cytat, cytat z wypowiedzi pana posła Zembaczyńskiego.

Nie ma wrogów w opozycji, naszym celem...

No, pan Zembaczyński chyba uważa inaczej, bo rozumiem, że określenie „pożyteczny idiota” to jednak nie jest to komplement.

Naszym celem jest współpraca, naszym celem jest zjednoczona opozycja, naszym celem jest odsunięcie pisowskiej władzy, naszym celem jest zaproponowanie programu atrakcyjnego dla...

Tak, to ja...

...dla naszych wyborców...

Już pan to mówił, natomiast ja chciałam się zapytać, czy...

...i utrzymanie praworządnej, europejskiej Polski.

...czy rozmowy z .Nowoczesną na ten temat, że państwo nie wykluczają współpracy z nową formacją Ryszarda Petru, były, czy jeszcze nie?

Pani redaktor, no przecież to nie jest miejsce, żebyśmy mówili o tym, kto z kim rozmawia i co dyskutuje. Ryszard Petru...

A dlaczego nie można rozmawiać?

Nie, oczywiście, że można się pytać, ale to chyba...

Dlaczego nie można się pytać o to, jakie decyzje w koalicji obywatelskiej (...)

Grzegorz Schetyna w tej sprawie jest bardzo jednoznaczny. Ryszard Petru otrzymał zaproszenie od Platformy Obywatelskiej, uważamy, że byłby wsparciem również w tym zakresie eksperckim, gospodarczym dla naszej formacji...

No tak, ale otrzymał zaproszenie do tego, żeby wstąpił do Platformy Obywatelskiej, a tutaj mówimy o czymś innym.

Żeby współpracował z Platformą, żeby wstąpił, ta formuła jest bardzo otwarta. Natomiast nie skorzystał na razie z tej szansy, z tej możliwości. Prawdopodobnie potrzebuje czasu na zastanowienie, ale ja powiedziałem, przed nami jest cykl wyborów, są wybory samorządowe, które koalicja obywatelska wygra, ale też wybory do Parlamentu Europejskiego...

A już rozmowy na ten temat, żeby koalicja obywatelska, czyli ta formuła, była również formułą nie tylko samorządową, ale na wybory europejskie i parlamentarne taka rozmowa już się toczy pomiędzy...

To jest oczywiste, pani redaktor, my będziemy z .Nowoczesną iść razem, będziemy szli po zwycięstwo...

Czyli wspólne listy.

Jeżeli dowiaduję się, że pan marszałek kochany, niejaki Kuchciński, który jest również jest zakażony tą epidemią obojętności, co każdego dnia udowadnia w Sejmie swoim skandalicznym, haniebnym zachowaniem, kandyduje do Parlamentu Europejskiego, ucieka jak ten przysłowiowy szczur z tonącego okrętu, no to musimy wystawić dobrą prezentacją, dobrych kandydatów, którzy będą w stanie reprezentować...

Dobrze, a pan mówi dużo o tej obojętności...

...reprezentować Polskę w Europie...

...chciałam się zapytać, czy widział pan taki film...

Na pewno Kuchciński nie jest tą właściwą twarzą.

...który nakręcili działacze Komitetu Obrony Demokracji pod Sejmem. To jest świeża sprawa, ale bardzo głośna w Internecie. Jest tam przedstawiona młoda osoba niepełnosprawna, która w taki dość, powiedzmy, kabaretowy sposób...

Nie znam, pani redaktor, tego filmu, więc trudno mi się wypowiadać.

...kabaretowy sposób jest zachęcana do tego, żeby rzucała jajkami w zdjęcia polityków Prawa i Sprawiedliwości i prezydenta Rzeczpospolitej...

A propos jajek, ja słyszałem wczoraj, bo byłem na...

Ale tego filmu pan nie widział.

Nie, nie widziałem. Byłem wczoraj na manifestacji wsparcia dla Ukraińców, wczoraj był Dzień Solidarności Polsko-Ukraińskiej i powiedziano mi, że wtedy, kiedy w sobotę odbywała się manifestacja na...

A zapozna się pan z tym filmem, o którym ja mówię, czy nie?

...manifestacja odbywała się w sobotę na pl. Powstańców Warszawy pod partyjną telewizją, którą jest TVP PiS zwany również TVP Info, i jedna z demonstrujących osób została rzucona jajkiem ze strony okien dziennikarzy czy pracowników właśnie tejże telewizji. To jest haniebne zachowanie, chciałbym tu...

Czyli pana zdaniem, dziennikarze z telewizji publicznej...

...chciałbym publicznie potępić tego typu zachowanie...

...rzucali jajkami...

...uważam, że to jest naruszenie standardów dziennikarskich, standardów...

...przepraszam, żebyśmy tutaj nie mieli wątpliwości, e demonstrujących Ukraińców, tak? Rzucali...

Nie, nie, w osoby, które protestowały przeciwko upartyjnieniu polskiej telewizji i propagandzie, która tam jest każdego dnia kierowana.

I rzucali w nich dziennikarze TVP?

Pracownicy TVP...

Pracownicy TVP.

...któryś z pracowników, osób, które były w budynku TVP PiS, ktoś rzucił jajkiem w jedną z protestujących.

Dobrze, to jeszcze jedna sprawa na koniec. Dzisiaj Newsweek publikuje rozmowę z żoną pana posła Gawłowskiego i pani Gawłowska mówi, że zrobiło jej się przykro, trochę przykro, gdy zobaczyła, że Grzegorz Schetyna nie wymienił pana Stanisława Gawłowskiego podczas Marszu Wolności. Dobrze zrobił Grzegorz Schetyna, czy nie, że nie wymienił sprawy pana Stanisława Gawłowskiego?

Ale myślę, że Grzegorz Schetyna wielokrotnie mówi o trudnej sytuacji...

Nie no, ale tutaj jest konkretna sytuacja: pani Gawłowska się odnosi do konkretnej sytuacji...

Ja nie znam pani Gawłowskiej i nie czytałem...

Ja rozumiem, ale...

...nie czytałem również tego wywiadu, nie miałem okazji...

„Zrobiło mi się trochę przykro”, mówi.

Ja myślę, że były sekretarz czy sekretarz generalny Platformy otrzymuje dużo wsparcia ze strony nie tylko polityków Platformy...

No tak, ale mówimy o tej konkretnej sytuacji.

...ale również byłych marszałków Sejmu. Przecież wiemy o tym, że był wniosek o reasumpcję głosowania...

Tak, wiemy, ale o tej konkretnej sytuacji?

...i tak naprawdę pan Gawłowski nie powinien być w tej chwili w więzieniu, ponieważ ten wniosek Kuchciński powinien poddać pod głosowanie.

Rozumiem, że do tej konkretnej sytuacji pan się nie chce odnieść. Przyjmuję. Pan poseł Michał Szczerba, Platforma Obywatelska, był gościem Sygnałów Dnia.

Dziękuję bardzo.

JM

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak