Zmarł profesor Zbigniew Religa

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2009 18:49
W Warszawie po ciężkiej chorobie zmarł profesor Zbigniew Religa, wybitny kardiochirurg, były minister zdrowia, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Profesor urodził się 16 grudnia 1938 roku. Był uznanym kardiochirurgiem, opracował między innymi własną metodę operacji pacjentów cierpiących na hipoplazję lewej komory serca. W 1985 roku jako pierwszy w Polsce przeprowadził udaną transplantację serca, a cztery lata później wszczepił sztuczne serce. Był założycielem Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu i Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego, a także rektorem Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu i dyrektorem Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Prowadził także działalność polityczną, którą zajął się już w latach 80-tych, angażując się w działalność Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego. Był także senatorem. Był ministrem zdrowia w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Został uhonorowany Orderem Orła Białego. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych nagród i wyróżnień, głównie naukowych.

Profesor Religa od pewnego czasu walczył z chorobą nowotworową. W ubiegłym roku przeszedł operację, po której powrócił do pracy w ministerstwie. W 2008 roku, po nawrocie choroby, został poddany kolejnej operacji i chemioterapii.

(IAR)

Czytaj także

Anna Religa: "ból po jego odejściu wciąż taki sam"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2010 19:01
W Zabrzu odbyła się msza święta upamiętniająca zbliżającą się pierwszą rocznicę śmierci Zbigniewa Religi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jako pierwszy w Polsce przeszczepił serce

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2010 07:01
Mija pierwsza rocznica śmierci Zbigniewa Religi - kardiochirurga i polityka, ministra zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabrakło wzoru trudnego do zastąpienia

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2009 08:42
Odszedł człowiek wielkiego formatu, wybitny lekarz, ale trzeba to mocno powiedzieć – wybitny Polak, człowiek wielkiej służby, niezwykły patriota.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profesor miał plan reformy, który częściowo realizujemy

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2009 08:52
Wiedzieliśmy w PO, że Jemu zależy na dobru służby zdrowia, że bardzo chciał być ministrem zdrowia nie dla zwieńczenia kariery, bo tej nie potrzebował.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tylko posłowie podejmą uczciwe i trudne decyzje

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2008 08:56
Jedynym miejscem, który powinien rozwiązywać problemy reformy opieki zdrowotnej to nie są tam żadne stoliki, podstoliki, szczyty białe. To jest Sejm
rozwiń zwiń