Kradnie łańcuszki i kolczyki. Czy grozi nam inwazja egzotycznej aleksandretty obrożnej?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 16:45
W Hiszpanii występuje wiele gatunków tych zielonych, egzotycznych papug, głównie w północnej części kraju. Aleksandretta obrożna, bo tak brzmi nazwa ptaka tego gatunku, po raz pierwszy zagnieździła się w Polsce. 
Audio
  • Czy egzotyczny gatunek papugi w Polsce stanowi zagrożenie? (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: vinsky2002/Pixabay

Gniazdo z pisklętami zostało odkryte w Nysie. Ornitolodzy alarmują o inwazji ptaków, które mogą stanowić zagrożenie. Czy jest się czego obawiać?

- Regularnie obserwowałem te ptaki przez długi czas i w pewnym momencie zauważyłem, że coś zaczyna się dziać. Znalazłem dziuplę i czekałem, co będzie dalej. W połowie maja razem z kolegami, udało nam się zrobić zdjęcie pisklaka - wspomina Łukasz Szeląg, ornitolog.

Jak się okazuje, to pierwszy lęg papugi aleksadretty obrożnej w Polsce. Gatunek ten jest bardzo zwinny i nie przeszkadza mu sąsiedztwo innych ptakow, takich jak gołębie czy kawki.

- Obcując z tymi zjawiskowymi ptakami, można dostrzec, że potrafią doskonale imitować różne dźwięki. Należy jednak być niezwykle czujnym - przekonuje Ewa Więch z warszawskiej papugarni. - Gdy podziwia się te niezwykłe okazy z bliska, trzeba mieć "oczy naokoło głowy" - dodaje.

Wydaje się, że pochodząca z rejonów Afryki i Azji Południowej papuga, ubarwni polskie ptasie "podwórko". Ekolodzy i ornitolodzy są innego zdania, upatrując w ptakach niebezpieczeństwo wyparcia rodzimych gatunków.

Czy rzeczywiście grozi nam ptasia inwazja? O zagrożeniach z tym związanych i niezwykłych cechach, jakie posiadają egzotyczne papugi, dowiesz się, odsłuchując audycję. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Piotr Gociek i Daniel Wydrych

Materiał przygotowała: Maciej Walecki

Goście: Agnieszka Czujkowska (warszawskie ZOO), Łukasz Szeląg, (ornitolog), Ewa Więch (pracownik papugarni) 

Data emisji: 22.05.2018

Godzina emisji: 6.26

kb/abi


Czytaj także

Jak poradzić sobie z plagą gołębi?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 13:44
Z takim właśnie ptasim problemem zmaga się spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Władze spółki postanowiły wynająć... sokolnika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sowy podobne do ludzi, jako jedyne ptaki mają twarz

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 11:30
Sowy to jedne z najbardziej tajemniczych i skrytych stworzeń, jakie zamieszkują Ziemię - symbol mądrości, ale i tajemniczych mocy, ptaki z pogranicza światów - władcy nocy. Są wszędzie, w każdym klimacie z arktycznym włącznie, a także żyją pod ziemią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To jest fenomen, który występuje tylko u sów"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 13:49
W ten weekend będzie można wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu - "Nocy Sów". Tajemnice tych ptaków zdradził w radiowej Jedynce Piotr Kamont.
rozwiń zwiń