Piotr Apel: CPK to inwestycja na miarę Gdyni. Plany dobre i ambitne

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 10:20
- Taka duża inwestycja to jest zawsze dobry pomysł, pod warunkiem jednak, że będzie dobrze zrobiony. Diabeł tkwi w szczegółach. Jesli zbudujemy tylko duże lotnisko i nie skomunikujemy go odpowiednio, to ono będzie porzypominało tego słomianego misia z filmu Barei - mówił w "Sygnałach dnia" poseł Kuikiz'15 Piotr Apel.
Audio

2 czerwca Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę, ułatwiającą budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nowe lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą i być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Inwestycja ma zastąpić lotnisko imienia Fryderyka Chopina na warszawskim Okęciu, co wzbudza protesty opozycji.

- Plany są rzeczywiście dobre i ambitne. Jeśli rzeczywiście to się uda, to będzie inwestycja na miarę Gdyni - mówił w "Sygnałach dnia" poseł Piotr Apel z Kukiz'15. Gość Jedynki dodał, że CPK to dobry pomysł, ale "trzeba patrzeć na ręce przy każdej inwestycji". - Czy znowu te pieniądze, podobnie jak te pieniądze, które szły na autostrady, trafiały do zachodnich koncernów? A polskie firmy, zamiast bogacić się na takim "bumie infrastrukturalnym" i budowlanym, bankrutowały? Żeby znowu nie okazało się, że zamiast stworzyć parę gigantów budowlanych, to efekt jest taki, że mamy potem bankrutów - podkreślił poseł.

Piotr Apel dodał, że ważne jest, by dociągnąć tę budowę do końca. - Żeby nie było tak, jak z lotniskiem w Modlinie. Jest kolej, ale ze stacji na samo lotnisko trzeba jeszcze dojechać autobusem. Mam nadzieję, że to zostanie zrobione porządnie i będziemy mieli z czego być dumni. Tylko porządnie zrobione lotnisko, przy braku upadłości polskich firm i z dobrą komunikacją. Tylko wtedy możemy mówić o sukcesie - mówił.

Według zapowiedzi, budowa CPK ma się rozpocząć w 2021 roku i potrwać sześć lat. Według wstępnych szacunków, budowa portu może kosztować ponad 30 miliardów złotych. Samo lotnisko ma wygenerować 37 tysięcy miejsc pracy, a otoczenie portu - nawet 150 tysięcy. Centralny Port Komunikacyjny zmieni też siatkę komunikacji w całej Polsce. Pierwsze samoloty mają odlecieć z CPK w sezonie zimowym 2027 roku.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadził: Katarzyna Gójska

Gość: Piotr Apel (poseł Kukiz'15)

Data emisji: 04.06.2018

Godzina emisji: 8.15 

tjak/abi

Zapis rozmowy

Czytaj także

Prezydent podpisał ustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2018 16:26
Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę, ułatwiającą budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nowe lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą i ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Do tematu odniósł się w audycji „Gorący Temat” Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK i wiceminister infrastruktury.
rozwiń zwiń