X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sygnały Dnia 8 czerwca 2018 roku, rozmowa z Marcinem Kierwińskim

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 07:15
Audio
  • Marcin Kierwiński stwierdził, że opozycja powinna się jednoczyć (Jedynka/Sygnały dnia)

Katarzyna Gójska: Gościem Sygnałów Dnia jest pan poseł Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej. Witam bardzo gorąco, panie pośle.

Marcin Kierwiński: Dzień dobry.

Panie pośle, czy taki byt, jak lista Donalda Tuska, może się pojawić w polskiej polityce, czy pan raczej jest sceptyczny?

Nie wydaje mi się, aby taka lista miała powstać. Raczej wydaje mi się, że opozycja będzie zmierzała w kierunku głębokiej integracji i raczej wystawiania wspólnej listy. Pierwsze kroki już mamy, jest Koalicja Obywatelska na wybory samorządowe...

A to nie byłaby integracja? No bo przecież w tych informacjach prasowych były wymieniane nazwiska, no to zdaje się, że one integrują od lewa do takiego środka.

No tak, tylko że... No tak, tylko proszę pamiętać, że było to mówione jako pewna alternatywa wobec listy Platformy Obywatelskiej, a ja nie sądzę, żeby coś takiego było teraz możliwe, zwłaszcza że Donald Tusk był przewodniczącym Platformy Obywatelskiej, i myślę, że doskonale także rozumie to, że teraz należy się jak najbardziej jednoczyć. Więc ja tutaj jestem spokojny, Donald Tusk jest politykiem o wybitnym wyczuciu i zdaje sobie sprawę na pewno z tego, że jeżeli będzie się w coś takiego angażował, to żeby to był projekt jak najszerszy, raczej oparty o Platformę Obywatelską, a nie w kontrze do Platformy Obywatelskiej.

To ja zacytuję słowa Grzegorza Schetyny, który mówi rzeczywiście, że nie wierzy w ten projekt, ale mówi, że ten projekt to marzenie niektórych, którzy chcą się dostać do Europarlamentu. Czyli Grzegorz Schetyna zakłada, że są jednak tacy, którzy byliby zwolennikami tego projektu.

Nie, proszę zwrócić uwagę, że o różnych projektach politycznych bardzo często mówi się teraz w kontek... mówią różni politycy, ale mówią anonimowo. Przecież sam Donald Tusk w tej sprawie nie zabrał głosu ani nie dał jakiegokolwiek sygnału, który by wskazywał, że o czymś takim myśli, a jednak są tacy...

A zaprzeczył, panie pośle?

Ale, pani redaktor, nie każdy... To nie jest tak, że każda informacja, która pojawia się w mediach, żyjemy w dobie jednak wszechogarniającej informacji, nie każdą informację należy traktować poważnie i nie do każdej należy się odnosić.

No, nie każdą też od razu trzeba potwierdzać, prawda? Można potwierdzić za jakiś czas.

Nie, ale proszę zwrócić uwagę, jak wiele było...

Dobrze, to ja dopytam...

Ale tu jedną rzecz, bo jest bardzo wiele... Proszę zwrócić uwagę, że jest bardzo wiele spekulacji dotyczących od dwóch lat, co będzie, czy Donald Tusk wróci, czy nie wróci. To są decyzje Donalda Tuska, najprościej Donalda Tuska zapytać. Ja widzę jedno – że Donald Tusk jest, podobnie jak opozycja w Polsce, bardzo zaniepokojony tym, co dzieje się w Polsce.

No dobrze, to jak pan mówi, że wystarczy Donalda Tuska zapytać, to rzeczywiście byłby najprostszy pomysł. A państwo zapytali?

Ale o...

O to, czy w ogóle taka możliwość, jak lista Donalda Tuska...

Nie, my bardzo mocno mówimy, i to mówimy od kilku miesięcy, że naturalnym kandydatem w wyborach prezydenckich, człowiekiem, który ma szansę wygrać z panem prezydentem Dudą, jest Donald Tusk. I jestem przekonany, że jeżeli Donald Tusk zdecyduje się wrócić do polskiej polityki, to po to właśnie, aby grać o tę najwyższą stawkę.

A były już takie rozmowy z Donaldem Tuskiem na ten temat? Nie wiem, Grzegorz Schetyna rozmawiał z panem Donaldem Tuskiem o tym, że on myśli, mówię: Grzegorz Schetyna myśli o tym, żeby jednak Donald Tusk...

Pani redaktor, musi pani zaprosić przewodniczącego Schetynę, ja nie będę...

No, zapraszam bardzo wpływowego posła Platformy Obywatelskiej...

Ale ja nie będę...

...który nie wyobrażam sobie, żeby nie wiedział o takich rozmowach, gdyby one miały miejsce.

Ale ja nie będę tej kuchni ujawniał, to są rzeczy, o których z całą pewnością, jeżeli będzie informował, to przewodniczący Schetyna.

Ale coś tam może się gotować w tej kuchni, tak?

Zawsze... Polityka to takie zajęcie, w którym zawsze coś się tam dzieje.

Dobrze, to kończąc już temat listy Donalda Tuska, jeszcze dopytam. A lista Donalda Tuska, przepraszam bardzo, przy Platformie Obywatelskiej, jako lista szeroko Platformy Obywatelskiej, ewentualnie tych formacji czy tych nazwisk, które chciałyby z Donaldem Tuskiem i z Platformą Obywatelską współpracować, ale właśnie sygnowana nazwiskiem byłego premiera?

Ja myślę, że to, co robi Platforma Obywatelska, w znacznej mierze także jest sygnowane ze względu na tę przeszłość Donalda Tuska właśnie Donaldem Tuskiem. Ja jestem przekonany, tak jak raz jeszcze podkreślę, do wyborów samorządowych powinniśmy... opozycja powinna iść jak najbardziej zintegrowana, stąd nasz pomysł Koalicji Obywatelskiej, koalicji, która będzie także zapraszała przecież i zaprasza niezależnych samorządowców. Ta integracja w wyborach europejskich, w wyborach parlamentarnych powinna iść jeszcze dalej.

Panie pośle, przeczytam panu fragment wypowiedzi dla dzisiejszej Rzeczpospolitej pana profesora Henryka Domańskiego, który mówi tak, odnosząc się do... oceniając wybory, a w zasadzie taką przedkampanię wyborczą, tak to nazwijmy, w Warszawie: Patrykowi Jakiemu bardziej zależy na tym, by zostać prezydentem stolicy – tak mówi o kandydacie Zjednoczonej Prawicy, a o państwa kandydacie, kandydacie Koalicji Obywatelskiej mówi tak: kandydat Platformy powiela błędy z wcześniejszej kampanii swojej partii, brak mu spójnej strategii i jest bierny, jednak przewaga przeciwników PiS w stolicy wciąż działa na korzyść Trzaskowskiego. Pan się zgadza z tą diagnozą? Nie pytam o przewagę, no bo to ona jest jakby mierzalna w wynikach sondaży, natomiast jak pan... czy pan się zgadza z tą oceną kampanii wyborczej?

Nie, nie zgadzam się z tą oceną, bo widzę, jak ciężko pracuje Rafał Trzaskowski, spotykając się z warszawiakami. Tego typu spotkania, rozmowa, poważna rozmowa nie zawsze jest rozmową taką, powiedziałbym, w blasku fleszy. Ale ja widzę, co proponuje warszawiakom Rafał Trzaskowski, i widzę, co proponuje pan minister Patryk Jaki, bo to czyny powinny świadczyć, a nie słowa. Pan minister Jaki jak do tej pory oprócz tego, że pojeździł na rowerze, kilka razy rzucił do kosza i założył szalik Legii, nic nigdy dla Warszawy nie zrobił. Rafał Trzaskowski wręcz odwrotnie – od wielu, wielu lat wspomaga samorząd warszawski i to są realne osiągnięcia. Chociażby... Ja to chyba nawet zresztą u pani w studiu mówiłem, chociażby kwestia pomocy przy dofinansowaniu europejskim dla „Czajki”. To był projekt, gdzie groziło realnie po roku 2006 utrata środków europejskich. Rafał Trzaskowski pomagał te środki obronić.

No tak, panie pośle, tylko że wybory to nie są tylko... znaczy punktów w wyborach nie zdobywa się za zasługi już dokonane, tylko za jakieś propozycje. W takim razie dwie główne propozycje Rafała Trzaskowskiego dla Warszawy. Dwie główne.

Ale Rafał Trzaskowski co tydzień w każdym (...)

Ale nie, ja się pytam, jak by pan ocenił, które są najważniejsze, najbardziej takie priorytetowe, można powiedzieć, dla Warszawy.

Jeżeli sprowadzamy to do dwóch propozycji, to są kwestie rozwojowe, kwestie inwestycyjne, kwestie pozyskiwania środków europejskich i druga kwestia to jest szeroko rozumiana Warszawa otwarta, Warszawa oddająca swoim mieszkańcom to, co zabiera opresyjny rząd PiS-u, to znaczy Warszawa szanująca prawa mniejszości, Warszawa szanująca chociażby takie programy, jak program in vitro. Czyli spójna koncepcja Warszawy proinwestycyjnej i otwartej. Natomiast bardzo mocno chcę podkreślić, bo Rafał...

To przyznam szczerze, że to takie mało konkretne propozycje.

Rafał Trzaskowski w każdy poniedziałek przedstawia kolejne propozycje programowe w kolejnych, że tak powiem, działach programowych. Rozmawiał już i o Warszawie dla kobiet i będzie rozmawiał wkrótce o sporcie. Tych propozycji jest bardzo, bardzo wiele. Proszę pamiętać także, że my jako Platforma warszawska z Rafałem Trzaskowskim jako kandydatem na prezydenta też w ciągu dwóch tygodni mamy mieć radę powiatu, gdzie zaprezentujemy całościowy program.

To jeszcze jeden cytat, Joanna Scheuring–Wielgus mówi: totalna porażka, tak mówi o kampanii wyborczej pana... no, przedwyborczej, tak to nazwijmy, RafałaTrzaskowskiego. Rozumiem, że to przesadzona ocena.

Ale pani redaktor, są tacy, którym się kampania Rafała Trzaskowskiego nie podoba, bo mają także swój interes polityczny, są tacy, którym się podoba. Na sam koniec najważniejszy jest wynik wyborczy. Tu jestem spokojny o ciężką pracę i przekaz...

Była posłanka .Nowoczesnej to chyba powinna być zainteresowana w tym, żeby Trzaskowski wygrał, prawda?

Ale ja generalnie... Ja rozumiem, że jest taki spin budowany, jak to się ładnie mówi, czy też retoryka budowana przez... Takie zresztą prawa kampanii wyborczej czy też okresu przedkampanijnego. Jest taka retoryka: Rafał Trzaskowski właściwie nic nie robi, Patryk Jaki jest bardzo dynamiczny. Ale to jest nieprawda, bo to Rafał Trzaskowski spotyka się...

Ale nie ma takiej grupy w Platformie Obywatelskiej, która ma wątpliwości co do tego, czy Rafał Trzaskowski dobrze prowadzi kampanię wyborczą? Bo takie informacje się po prostu bardzo intensywnie w mediach pojawiają.

No tak, ale, pani redaktor, pojawiły się też informacje o tym, że są jakieś nowe wewnętrzne sondaże. A więc z pełną odpowiedzialnością...

Nie ma.

...jako szef warszawskiej Platformy mówię, że sondaże są dla Platformy i dla Rafała Trzaskowskiego bardzo optymistyczne. I raz jeszcze podkreślę...

I nie ma pomysłu zamiany Trzaskowskiego na Pawła Rabieja.

To są... Ja nie wiem w ogóle, skąd tego typu pomysły się rodzą. Jakiś polityk rzuca taki pomysł mediom, media o tym piszą. Nie, nie ma takiego pomysłu. Rafał Trzaskowski wygra kampanię prezydencką w Warszawie.

Dobrze, to jeszcze na koniec – co pan myśli o Centralnym Porcie Komunikacyjnym? Bo też była wypowiedź pana RafałaTrzaskowskiego w tej sprawie, ale była też wypowiedź innych posłów Platformy Obywatelskiej. Jak pan ocenia, to jest dobry pomysł czy zły?

Dwa aspekty. Pierwsza sprawa – budowa ewentualna Centralnego Portu Komunikacyjnego nie może eliminować Okęcia, Okęcie jest w Warszawie potrzebne, Warszawa nie może zostać bez Okęcia. A druga sprawa – jeżeli ja słyszę ministra, pełnomocnika rządu, który mówi, że podjęto decyzję o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, właściwie nie podpierając się żadnymi analizami. Jeżeli mówi...

O nie, panie pośle, no, przepraszam bardzo...

Nie, nie, pani redaktor, proszę wybaczyć, ale jeżeli...

Takiej wypowiedzi to chyba żeśmy nie słyszeli.

Pani... Nie, oczywiście, że słyszeliśmy, bo jeżeli ja słyszę pana pełnomocnika, który mówi, że szacowany jest ruch 200 milionów pasażerów, to jest ruch dwukrotnie większy niż ruch na największym lotnisku na terenie... no, w ogóle działającym na świecie, no to to znaczy, że to jest kompletnie niepoważne, to znaczy, że na początku była decyzja polityczna, a potem dopiero dostosowywane są analizy. Ja z Centralnym Portem Komunikacyjnym mam taki problem, pani redaktor, czyli że to jest...

Czyli pan w przeciwieństwie na przykład do pana Trzaskowskiego nie jest od razu na nie.

Ja uważam, że jeżeli budować infrastrukturę rozbudowującą niejako kwestie lotnicze, to należy inwestować w takie lotniska jak Modlin. Tam jest po prostu taniej, to lotnisku funkcjonuje, ma potencjał rozwojowy. Ja się boję, że Centralny Port Komunikacyjny to będzie taka wielka słomiana inwestycja PiS-u, dwadzieścia lat i nic nie będzie.

I tu stawiamy kropkę. Pan poseł Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej był pierwszym gościem Sygnałów Dnia. Dziękuję.

Bardzo dziękuję.

JM

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak