Łukasz Szumowski: pieniądze na ochronę zdrowia trzeba wydawać racjonalnie

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 09:20
- Nakłady na ochronę zdrowia rosną w rekordowym czasie, ale te pieniądze trzeba wydać racjonalnie. Jeżeli wlejemy je do systemu, który cieknie, pacjenci nie odczują poprawy - powiedział w środę w radiowej Jedynce minister zdrowia Łukasz Szumowski. 
Audio
  • Łukasz Szumowski o debacie "Wspólnie dla zdrowia" (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • Łukasz Szumowski o debacie "Wspólnie dla zdrowia" (Sygnały dnia/Jedynka)

Pierwsza konferencja w debacie "Wspólnie dla zdrowia" rozpocznie się w środę w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie pod hasłem "Pacjent i system – zasady działania opieki medycznej". W 2018 r. planowane są cztery konferencje – w czerwcu, wrześniu, październiku i grudniu, zaś w 2019 r. trzy – w lutym, kwietniu i czerwcu. Mają się odbywać kolejno w Warszawie, Krynicy-Zdroju, Łodzi, Lublinie, Gdańsku, Białymstoku i ostatnia – znowu w stolicy. 

Zapytany o rozpoczynający się w środę cykl debat, który ma trwać od czerwca br. do czerwca 2019 r., Szumowski odpowiedział, że została już zainicjowana rada programowa debaty. - Mam nadzieję, że paneliści, członkowie rady programowej, eksperci zaproszeni do kolejnych stolików przedstawią, jak pracowali do tej pory, przez ten miesiąc, jak zamierzają pracować dalej, które tematy chcieliby poruszyć - wyjaśnił Szumowski. 

Dodał, że chciałby, aby do debaty włączyli się wszyscy Polacy. - Mamy unikatową sytuację, że nakłady na ochronę zdrowia rosną. I to jest chyba pierwszy raz w historii, kiedy rząd i formacja polityczna Zjednoczonej Prawicy zdecydowała, że podejmuje to wielkie wyzwanie zwiększenia nakładów do 6 proc. PKB w rekordowym czasie (...). To daje skalę - od 2018 do 2024 r. - około 830 mld zł, podczas gdy w podobnym okresie wcześniej to było 460 mld zł. To prawie dwukrotnie więcej - zaznaczył Szumowski. 

Zdaniem ministra zdrowia, pieniądze te trzeba wydać "racjonalnie". - Jeżeli je wlejemy do systemu, który cieknie, który nie jest dobrze uszyty na miarę pacjenta, to pacjent aż tak dużej korzyści nie odczuje - ocenił. 

Jak zapowiedział Szumowski, priorytetem dla rządu jest onkologia i kardiologia. Jego zdaniem, to właśnie choroby z tych dziedzin najczęściej zabijają Polaków, dlatego kluczowe są działania profilaktyczne i prozdrowotne, które w 70 proc. odpowiadają za poprawę zdrowia i przedłużenie życia. - Musimy działać, żeby tę śmiertelność i chorobowość obniżyć - wyjaśnił Szumowski. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Piotr Gociek

Gość: Łukasz Szumowski (minister zdrowia)

Data emisji: 13.06.2018

Godzina emisji: 8.15

PAP/koz/mg

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukasz Szumowski chce debaty nt. służby zdrowia. "Musimy wybrać najlepszą ścieżkę"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 21:50
- Chciałbym rozpocząć w najbliższym czasie debatę ogólnonarodową o służbie zdrowia dotycząca perspektywy 20-, 30-letniej - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Podkreślił, że chodzi o to, czego oczekują Polscy, jakie mają priorytety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pobyt rodziców z dziećmi w szpitalach będzie bezpłatny

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 14:41
Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że pobyt rodziców z dziećmi w szpitalach będzie bezpłatny. Resort przygotował projekt nowelizacji, która doprecyzuje przepisy w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Ustawa w obecnym kształcie pozwala na pobieranie opłat. 
rozwiń zwiń