Inspektor drogowy: z autokaru wyciekały płyny, z opon wystawały druty, układ hamulcowy był niesprawny

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2018 09:40
 - W Koninie stwierdzilismy niesprawny autokar. Przewoźnik zamienił go na inny, ale... z przemęczonym kierowcą - mówił w "Sygnalach dnia" Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego. 
Audio
  • Wraz z zakończeniem roku szkolnego rozpoczęły się wakacyjne wyjazdy i kontrole pojazdów (Sygnały dnia/Jedynka)
Alvin Gajadhur
Alvin GajadhurFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Wraz z zakończeniem roku szkolnego rozpoczęły się wakacyjne wyjazdy na kolonie, a wraz z nimi kontrole pojazdów pod nazwą "Bezpieczny autokar - wakacje 2018". Inspekcja Transportu Drogowego rozpoczęła wzmożone kontrole pojazdów, w szczególności autokarów przewożących dzieci na wakacje.

Gość radiowej Jedynki opowiadał o drastycznych przypadkach, z jakimi spotykają się inspektorzy. - W czerwcu mieliśmy sporo zgłoszeń dotyczących autokarów wyjeżdżających na tzw. "zielone szkoły". Były przypadki, ze włos się na głowie jeżył - mówił Alvin Gajadhur.

- Pod koniec maja, w Elblągu dzieci miały wyjechać na wycieczkę autokarem, z którego opon wystawały druty, z pojazdu wyciekały płyny eksploatacyjne, układ hamulcowy był niesprawny. W Krakowie w jednym przypadku kierowca był przemęczony, przewoźnik musiał zastąpić go innym kierowcą. w drugim przypadku niesprawny był autokar. W Koninie inspektor stwierdził niesprawny pojazd i nie dopuścił go do ruchu, ale - co ciekawe podstawiono w miejsce tego autokaru inny, ale z przemęczanym kierowcą - dodał szef ITD.

Alvin Gajadhur podkreślił, że nie chodzi tylko o polskie pojazdy. - Na drodze krajowej nr 7 zatrzymaliśmy busa z dziećmi. Jechał z Litwy do Polski na zawody sportowe. To był bus, który mógł przewozić 9 osób. Przewoził 18 - opowiadał inspektor. 

Gość audycji dodał, ze często sami kierowcy przyjeżdżają na kontrolę, żeby ich autokar został sprawdzony. - Dopiero potem jadą pod szkołę, skąd jest wyjazd na wakacje. Tak, żeby rodzice mieli stuprocentową pewność, że ich pociechy wyjadą bezpiecznym autokarem z wypoczętym kierowcą- mówił.

Alvin Gajadhur dodał, że zapotrzebowanie na kontrole przed wyjazdem autokarów można wcześniej zgłosić przez internet lub telefonicznie. Na przykład na stronie internetowej Głównej Inspekcji Transportu Drogowego podane są numery telefonów i adresy mailowe, pod które można zgłaszać takie prośby. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący:  Daniel Wydrych i Krzysztof Grzesiowski.

Gość: Alvin Gajadhur (Główny Inspektor Transportu Drogowego)

Data emisji: 23.06.2018

Godzina emisji: 8.40 

tjak/kh